Začít hrát
 

Místecký: Všechno to začalo Shakespearem. Proč se někdy schováváme za pseudonymem a kdo je opravdu autorem Macbetha?

V prvním dílu nového podcastu Z druhé stránky se jako host představí Dr. Michal Místecký, odborný asistent na katedře českého jazyka na Ostravské univerzitě.

Tato epizoda nás zavede do světa určování autorství, kde se podíváme na to, jak zjistit autora anonymního textu, nebo kdo se skutečně ukrývá za neznámým pseudonymem. Dr. Místecký nám poskytne možnost prozkoumat určování autorství z pohledu minulosti a vysvětlí, v čem nám může být užitečné dnes. Budeme také diskutovat o kontroverzním tématu autorství děl Williama Shakespeara a nakousneme, kdo by mohl být autorem nebo spoluautorem některých jeho her.

 

Podcast Z druhé stránky se pak ponoří do světa kriminalistiky a ukáže, jak lze lingvistické metody využít v trestním vyšetřování. Dr. Místecký nás přesvědčí o tom, že lingvistický výzkum může napomoci k rozluštění zločinu a vysvětlí jaké jsou jeho možnosti, ale i limity. V neposlední řadě pak bude tato epizoda zkoumat hranice umělé inteligence a položí otázky, jako zda může AI napsat text tak přesvědčivě, že by mohla být považována za skutečného autora, nebo jestli za nás bude schopná v budoucnu napsat celou vysokoškolskou práci.

 

První díl literárního podcastu Z druhé stránky tak nabízí pohled na literaturu z neobvyklé perspektivy a představí fascinující téma určování autorství v novém světle. Pokud vás zajímá, jak je možné rozluštit autora textu, nenechte si tuto epizodu rozhodně ujít.

Podcasty můžete sledovat na platformě Spotifyyoutube nebo Apple Podcasts - STAČÍ SI VYBRAT.


Vendula Urbišová

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Like
Leave your comment

Latest articles

Šéfinspektor Robert Kett se dosud nevzpamatoval z tragických událostí, které postihly jeho rodinu. Když mu nadřízený nabídne dovolenou v domě na pobřeží, zprvu je nadšený. Ovšem to pouze do chvíle, kdy se dovolená změní v pátrání po únosci dětí. Po únosci, který miluje hry a dětské říkanky a vyloženě se baví tím, jaké utrpení působí.
„Náš život je souhrnem našich rozhodnutí.“ – citace z knihy, str. 33 –
Nenechte si ujít nejnovější díl podcastu "Z druhé stránky", kde není hostem nikdo jiný než Albert Čuba – herec, divadelní magnát, a také spisovatel, který je srdcem a duší spojen s městem Ostrava.