Lincoln Child, Douglas Preston: Ztracený ostrov

Máte chuť na pořádný akční thriller s příchutí tajemna od zkušených autorů? Potom si rozhodně nenechte ujít Ztracený ostrov a pusťte se hned do čtení. Pravděpodobně nebudete zklamáni.
Máte chuť na pořádný akční thriller s příchutí tajemna od zkušených autorů? Potom si rozhodně nenechte ujít Ztracený ostrov a pusťte se hned do čtení. Pravděpodobně nebudete zklamáni.

Lincoln Child a Douglas Preston tvoří již dvacet let nerozdělitelnou autorskou dvojici, jejíž počet knih se rovněž blíží dvacítce. Vedle toho oba vydávají i samostatně. Fakt nechápu, jak to všechno mohou stíhat. Největším a nejpopulárnějším společným projektem se stala série s agentem Pendergastem v hlavní roli. Ještě letos by měl česky vyjít již čtrnáctý přírůstek. Ovšem oblíbení matadoři se před čtyřmi roky rozhodli, že vrhnou do světa i další postavu. Gideon Crew není klasický kladný hrdina. Je to podvodník a zloděj. V nedávné době vyšlo na českém trhu jeho třetí dobrodružství s názvem Ztracený ostrov.

Smrtelně nemocný vědec a zlodějíček už před sebou nemá mnoho času. Doktoři mu dávají jen deset měsíců života. I přesto se rozhodne přijmout od svého záhadného zaměstnavatele Eliho Glinna další úkol. Tentokrát musí odcizit nesmírně cenný Evangeliář z Kellsu. Vlastně stačí jen jedna stránka. Ale to je pouze první část aktuální práce. Pod iluminovanou stranou se totiž skrývá mapa ke starověkému pokladu. A právě ten se musí ve společnosti nové pracovní partnerky Amy pokusit najít. Vzhledem k povaze daného pokladu mu může naprosto změnit život. Ale oba dobrodruhy čeká velice dlouhá a nebezpečná výprava.

Připravte se na velice akční děj bez výrazných hluchých míst. Ústřední dvojice k sobě na první pohled příliš nepasuje, ale nakonec se přecijenom spřátelí. Amy je postavena do role vůdkyně, a proto jí bude muset Gideon poslouchat. Jedná se o velice zajímavou situaci. Dva značně sebevědomí lidé spolu budou muset spolupracovat, aby splnili svůj úkol. Přestože je mužský hrdina tentokrát postaven do role podřízeného, stále si zachovává svou tvář a je výraznějším charakterem.


Opět se čtenářům dostane tolik oblíbené honby za pokladem, která byla již mnohokrát uskutečněna. Jednotlivé indicie jsou tentokrát schované v tajuplné mapě a jejich rozluštění nebude vůbec jednoduché. Nečekejte další Šifru mistra Leonarda, přestože pár podobných znaků by se určitě našlo. Většinu děje hraje výraznější roli především neustálé nebezpečí a snaha přežít, než nějaké vědecké či historické bádání.


Přesto samozřejmě nemůže chybět ani pozadí z minulosti. Tentokrát trochu překvapivě hraje hlavní roli v tomto ohledu řecká mytologie. Ze začátku si to možná ani neuvědomíte, ale nakonec se stane pro děj zásadní. Dokonce se kousek nadpřirozena a mystéria promění na stránkách knihy ve skutečnost. Jedná se o zajímavé zpestření, přestože tím posune tento thriller do vod nereálného světa. Pro někoho to bude téměř vložení pohádky do jinak dospělácké knihy. Určitě se najdou kritici, kteří to odsoudí.


Velká část se odehrává na moři. Nebudete ochuzeni o lekci z námořnictví a několik z akčnějších scén se rovněž odehraji na tomto poli. Jak svědčí název, závěr se odehraje na tajuplném ostrově. Právě na něm vyvrcholí veškeré dění. Městské prostředí se v omezené míře objevuje pouze v první třetině, takže většinu času si budete užívat čerstvého vzdoušku, krásné přírody a dokonce velkých jeskyní.


Jestliže jste především příznivci Pendergasta, nemusí se vám příběhy Gideona Crewa zamlouvat. Hlavním účelem autorů bylo vytvořit odlišný svět a dát čtenářům ochutnat špetku něčeho jiného. Je to určitě dobře, protože nevidím smysl ve výrazně podobných sériích od jednoho spisovatele (v tomto případě od jedné dvojice).


Nejedná se o nějak výrazně inteligentní literaturu. Samozřejmě v dobrém slova smyslu. Důraz je dán především na akci a příběh okořeněný tajemnem. Nebudu lhát, že jsem nečetl lepší knihy. Dalo by se říct, že se jedná o lepší průměr. Autoři vás ničím neurazí, ovšem na druhou stranu najdete mnoho thrillerů postavených na podobných základech. Zajímavostí se stává především zapojení již zmíněné řecké mytologie, která hraje výraznější roli. Její zapracování do děje je zajímavé a posouvá to celý příběh o kousek nahoru.

Autor: Lukáš Loužecký


Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Ztracený ostrov

Ztracený ostrov

0.0 0
299 245
Vyprodáno
Like

Latest articles

Hledáte program pro své žáky? Nabízíme zábavné exkurze pro děti v Ostravě, Praze, Brně a Novém Jičíně, které jsou přizpůsobeny věku dětí. Zjistíte, že kniha není nuda.
Jedním slovem: wow … Nádherný příběh plný partnerské i mateřské lásky, a přece tolik bolestný. Některé pasáže byly až k uzoufání smutné, braly mi dech, nutily mě číst dál a dál a doufat, že nakonec přeci jen vše dobře skončí. Jenže život je jeden obrovský boj a tento román je toho důkazem.
Pojďte si zasoutěžit o kuchařku, v níž na vás čeká lahodná nálož receptů pro pomalý hrnec od oblíbené food bloggerky. Knihu získají 2 výherci.
Prémiový obsah
číst více