Lars Kepler: Prožíváme spolu jazzový jam

Za pseudonymem Lars Kepler se ukrývají manželé Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril. Čeští čtenáři měli možnost přečíst si z pera této autorské dvojice čtyři bestsellerové krimi romány, jejichž hlavním hrdinou je komisař Joona Linna...
Za pseudonymem Lars Kepler se ukrývají manželé Alexandra Coelho Ahndorilová a Alexander Ahndoril. Čeští čtenáři měli možnost přečíst si z pera této autorské dvojice čtyři bestsellerové krimi romány, jejichž hlavním hrdinou je komisař Joona Linna: Hypnotizér, Paganiniho smlouva, Svědkyně ohně, Písečný muž. Pátý a poslední díl této série vychází v květnu pod názvem Stalker.

Knihy píšete společně. Jak to funguje? Jeden z vás je padouch a druhý policista?
Sdílíme každou jednotlivou část práce. Od výzkumu, kdy zkoušíme zbraně a bojové techniky, až po každé slovo v každé větě a každý detail zápletky. Společné psaní je velkým přínosem, získáváním nových podnětů, je maximálně inspirativní. To, co spolu prožíváme, je jako jazzový jam, proud tvořivosti. Je v tom spousta smíchu, vzrušení a strachu. Proces vždy zahajujeme množstvím otázek: Co nám vadí? Co nám zrychluje tep? Co nás děsí? Naši přátelé a rodina jsou z nás občas asi znechuceni. Bavíme se o zápletce, o nápadech a postavách, mluvíme o nich pořád. U vaření, když nakupujeme na večeři, při vyzvedávání dětí ze školy. Když má jeden z nás dobrý nápad uprostřed noci, vzbudí toho druhého. Velká část zápletky je stanovena ještě předtím, než začneme psát. Vždy začínáme bok po boku, každý na svém počítači, a pak asi po hodině si text vyměníme. Chvíli přepisujeme scénu toho druhého, doplňujeme mezery, měníme věci, přicházíme s novými nápady, a zase si měníme scény. Výměny pokračují, dokud si nepřestaneme být jistí, kdo co napsal. Zkrátka až do té chvíle, kdy to převezme Lars. Vlastně jedinou věcí, ve které si nejsme rovni, je nácvik bojových technik. Alexander je vždy hrdina Joona Linna a Alexandra je vždy zloduch.

Věnuje se psaní některá z vašich dcer?
No, teď mluvíme jako hrdí rodiče, ale jsou opravdu nadanými vypravěčkami. Jsou úžasné v tvoření zápletek, taky jsou zvyklé na diskuze o knihách a filmech. Ale myslíme si, že na to, aby četly naše knihy, jsou zatím příliš mladé.

Jak se vám líbilo filmové zpracování Hypnotizéra? Podíleli jste se na něm nějak?
Nepodíleli jsme se na scénáři ani natáčení filmu, ale myslíme si, že je dost dobrý – ačkoli trochu odlišný od knihy. Vlastně to není thriller, ale drama mezi hlavními postavami tam je, a herci jsou skutečně úžasní.

Připravuje se zfilmování některé další knihy?
Právě vedeme diskuze ohledně kvalitního televizního seriálu. Myšlenka zní : Vytvořit jednu sérii pro každou z knih.

V České republice vychází pátý díl s komisařem Joonou Linnou – Stalker. Proč jste si vybrali právě téma stalkingu? Máte s ním nějakou vlastní zkušenost?
Samozřejmě jsme prováděli výzkum. Fenomén stalkingu je fascinující a skutečně je to problém na celém světě. Devět procent švédské populace se se stalkingem setkalo. Obvykle to začíná docela nevinně, možná ze zvědavosti nebo dokonce z lásky, ale třetina stalkerů podle statistik nakonec spáchá závažný zločin. Ta patologická fixace je jako závislost - stalker potřebuje více, musí se dostat blíž a blíž a lusknutím prstů se může stát velmi násilnickým. Když jsme začali psát Stalkera, Alexandra si vzpomněla, že se se stalkingem setkala před mnoha lety, když pracovala jako herečka. Ten muž ji dlouho sledoval. Jednou vyšplhal po fasádě až do třetího patra, a ona se probudila uprostřed noci, když stál u její postele a pozoroval ji.

Neplánujete napsat samostatný příběh Joony Linny?
Vlastně ne, protože každá kniha v sérii může být čtena samostatně, ale když je přečtete všechny, sledujete velký příběh Joony Linny.

Chystáte thrillerovou sérii Playground (Hřiště). O čem bude? Víte už, kolik bude mít dílů?
Napsali jsme první díl a zatím jsme se nerozhodli, jestli to bude série, ačkoliv je to možné. Není to policejní příběh, ale je vážně vzrušující. HŘIŠTĚ je o Jasmine Pascal-Andersonové, která je poručíkem švédského komanda. To je součástí NATO Operace Joint Forge. Při misi v severním Kosovu se její skupina dostane do přestřelky. Jasmin ztrácí dva muže a sama je postřelena. Na čtyřicet vteřin se jí zastaví srdce. Když se vrátí k životu, je šokovaná a říká, že smrt začíná v čínském přístavu. Systém toho města už nefunguje. Byrokratická vláda nemá šanci zvládat organizovaný zločin, který se usadil v říši smrti. Jasmin se léčí z válečné psychózy, opouští kariéru v armádě a začíná žít klidný život, když se stane něco, co vše změní.

Text: Kateřina Žídková, Martin Mucha
Foto: Lena Ahlströmová
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of Hypnotizér (1)
Čeština

Hypnotizér (1)

3.0 1
349 286
DOTISK připravovaný

Písečný muž (4)

5.0 1
349 286
IHNED odesíláme

Svědkyně ohně (3)

4.3 3
349 286
Poslední kusy

Stalker (5)

4.9 7
349 286
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

Dnešní doba skýtá pro milovníky cestování řadu výhod. Chceme-li se vypravit na nějaké pro nás neznámé místo, konzervativci určitě před cestou sáhnou po knižním průvodci či atlasu. Častěji si však vyhledáváme vše potřebné na internetu, kde si pak rovnou nakoupíme i nezbytné vybavení na cestu, rezervujeme letenky, případně ubytování. V porovnání s minulostí je cestování dnes docela snadné, ale je ještě vůbec možné v současnosti objevit něco nového?
Beara je dokumentárním románem o genocidě spáchané v létě 1995 v Srebrenici a okolních městečkách. Tento hrůzný akt dopomohl zakončit několik let trvající válku v Bosně a Hercegovině, obecně známou tak jako Bosenská válka za nezávislost.
Nachlup stejná vražda jako před sedmi lety. Ale pachatel sedí ve vězení. Kdo to tedy udělal? A proč vlastně? Vždyť to byly sestry! Obě měly těsně před svatbou, hlavu plnou snů a očekávání. No a teď? Teď mají hlavu plnou úplně něčeho jiného. Pusťte si chytlavý hlas Miny Mazzini, nalejte grappu a otevřete tuhle žhavou španělskou novinku.