Kniha jako dárek na Den otců

Nejen maminky a děti, ale také tatínkové slaví každý rok svůj svátek. Den otců slavíme třetí neděli v červnu, tento rok připadá na 19. 6.
Vyberte tu pravou knihu pro vašeho tátu jako dárek. Vybrali jsme pro vás pár tipů, ale pokud si z nich nevyberete, samozřejmě můžete sáhnout po kterékoliv knize v našem e-shopu. Nebo pořiďte elektronický dárkový poukaz a obdarovaný si může vybrat sám.

Člověk Kellner

Petr Kellner, jedinečný člověk a nejúspěšnější podnikatel střední a východní Evropy, tvůrce obchodní říše s objemem 400 milard korun už mezi námi není. Mimořádného muže potkala 27. března 2021 mimořádně tragická smrt v aljašských horách. Napadne nás paralela s Tomášem Baťou, jehož život rovněž skončil leteckou havárií, taktéž ve věku 56 let. Oba dokázali v podstatě z ničeho vybudovat podnikatelské imperium, lidé, kteří je znali, je jmenovali jako nesmírně inspirativní a tvrdě pracující dříče.

Kellner byl a zůstane člověkem obdivuhodným, ale rovněž velice zaviděným, pro někoho kontroverzním, představujícím v onom malém českém rybníku, jak naše nerozlehlé teritorium od západní po východní hranici výstižně pojmenoval můj kamarád, hudební skladatel Karel Svoboda, zjevením zcela vyjímečným. Jak se Miloš Forman prosadil v Hollywoodu, jak si Jaromír Jágr podmanil Národní hokejovou ligu, a tím i Ameriku, a pak i Rusko, jak se stal známým v Číně, tak se Petr Kellner zařadil do stovky nejbohatších lidí planety a zároveň získal nezpochybnitelné světové uznání. Své vize dokázal prosadit v Rusku, kde také založil privatizační společnost Petr Veliký - jak symbolické pojmenování, tak i v Číně, občany nejlidnatější země naučil nakupovat na splátky.

Jak je možné, že rodák z České Lípy, kdysi řadový pracovník barrandovské produkce a prodejce kopírek, vystoupí s majetkem v hodnotě 15 miliard dolarů až k vrcholu světového finančního piedestalu. Jak začala jeho cesta vzhůru, jak se vypracoval mezi finanční elitu, jak vystavěl obří podnikatelskou společnost?

Jako autora mě samozřejmě zajímá nejen Kellner byznysman, ale také Kellner člověk i proto, že jsem sám poznal a zažíval naše nové podnikatelské prostředí let devadesátých a přelomu našich věků, a také ho věrně i se zajímavými osobními setkáními a dnes i s určitým nadhledem líčím. První myšlenka o takové knize přišla už v čase Kellnerových pětačtyřicátin, ale uvědomil jsem si, že na takový velký příběh je ještě brzy, ale už od roku 2016 jsem se na tvorbu psychicky i fakticky připravoval. A přiznám se, "napsat Kellnera" bylo pro mě podobně náročné, ale i krásné a prožívající, jako vytvořit autorizovanou knihu Člověk Havel, dle mého pohledu práci o "otci naší doby".

Petr Kellner se navíc dokázal stát nejbohatším Čechem oproti jiným dolarovým miliardářům, ať už Bakalovi či Babišovi (on se Kellnera reálně bál a současně mu záviděl jeho globální ambice a noblesu), nemluvě o Krejčířovi či Koženém, bez finančního, natož občanského či politického, skandálu, bez poskvrny, ryzí podnikatelskou cestou, výstavbou vlastního impéria PPF.

Za "Pana Tajemného" i "Neviditelného", člověka, který se na veřejnosti ukazoval velice zřídka, a pokud ano, vystupoval velice normálně a skromně, promlouvají zejména pozoruhodné činy. Často spatřován, natož holedbán a oslavován, být rozhodně netoužil, i proto ho lidé viděli a pojmenovávali tak záhadně. Držel se zásady Milana Kundery, světově nejuznávanějšího současného českého spisovatele.

Dnes dvaadevadesátiletý bard žijící ve Francii, řekl: "Když poskytnete veřejnosti tvář, ztrácíte i sám sebe." Ano, za Kellnera hovoří zejména významné obchody, včetně nedávné koupě televize Nova a společnosti CME, úspěšné konglomerace a obří černá dolarová čísla. Petr přitom nebyl nějakým nadčlověkem, ale v každém případě nadaným i odvážným mužem, a také dobrým manželem a otcem velké rodiny. Rovněž sběratelem umění, fanouškem sportu, zejména špičkového fotbalu, gurmánem i milovníkem moderní hudby i velkým donátorem.

"Je to ten nejúžasnější táta na světě. Chápu, že je v byznysu přísný, protože - aby zvládl řídit něco tak obrovského, to člověk nesmí být úplně lehkomyslný, ale já znám tátu jako rodiče," svěřila dcera Anna. "Vyrůstali jsme jako každá jiná rodina. Jasně, mohli jsme pak odletět do Španělska nebo jinam, ale co se týče hodnot a výchovy, tohle naši vedli normálně. Že táta vždycky hodně dbal na to, aby jeho soukromý život nebyl veřejný, nám neuvěřitelně pomohlo, protože jsme neměli problémy jako nějaké celebrity. Dovolilo nám to vyrůstat běžným způsobem."

Ano, Kellner byl také normálním člověkem, který chápal své impérium jako velkou rodinu, kterou dokázal řídit i v teplákách a v pohodlí svého obývacího pokoje. Uměl vzít manželku a děti do restaurace, a když byl spokojen, odměnil královským dýškem udiveného číšníka, který kolikrát vůbec ani netušil, kým byl obdarován. Pokud se s očekávanou kvalitou jídla nesetkal, prostě zaplatil a odešel.

V posledním čase byl Kellner také mužem, který výrazně vstoupil do debaty o kvalitě a směřování naší společnosti, jíž viditelně chybí jasná cesta, jakou bychom se měli vydat v příštích dvaceti třiceti letech.

Málokdo také ví, že stamiliony korun investoval prostřednictvím své společnosti Sotio do vývoje léků na léčbu leukémie, lymfomů a nádorových onemocnění, přičemž švýcarská firma Celestia Biotech po letitých laboratorních testech realizuje již zkoušení léku na léčbu leukémie na člověku. Značné prostředky věnoval na vzdělání dětí.

Petr Kellner byl reálným podnikatelem, který říkal, že v dnešní rozdělené společnosti stále více převládá zjednodušené vidění světa na úkor dialogu a vzájemného naslouchání.

"Někdy se už zdá, že světy na sociálních sítích a virtuální obrazy jsou důležitější než reálné činy. Nemyslím si to. Pořád věřím, že život spočívá v tom, co skutečně děláme. Jednou bych chtěl, aby se na PPF koukalo jako na firmu, která to někam dotáhla. Ve smyslu: to je naše evropská firma. Aby mohli být lidé pyšní, nejen ti z PPF."

Pro mě osobně se Petr Kellner stal rovněž velkým vizionářem, viděl to, co my obyčejní smrtelníci nevidíme, viděl tam, kam my nedohlédneme.

Dovolím si napsat, že Petr Kellner se společně s Václavem Havlem a Karlem Gottem stal největším Čechem naší doby.

zobrazit více
286
IHNED odesíláme

1983 Vojtěch-Enge

Strhující příběh automobilových závodníků Zdeňka Vojtěcha a Břetislava Engeho, kteří se v roce 1983 stali hvězdami mistrovství Evropy cestovních automobilů a svým BMW 635 CSi Hartge vyrobeným podomácku v Praze a v Liberci okouzlili fanoušky i zahraniční novináře.

V amatérských podmínkách se díky nadšení a šikovností všech v týmu zrodil zázrak. Oběma třicátníkům se změnil život, sportovní i soukromý. Stali se hvězdami a placenými profesionální sportovci, které si najalo BMW. Zdeněk byl na mnichovské soupisce v roce 1984, Břetislav o dvě sezony později. Ale tak jako rozlet legendární závodnice Elišky Junkové zastavila v roce 1928 smrt jejího muže, tak i kariéra dvojice Vojtěch-Enge nenabrala světové obrátky, tentokrát kvůli politické situaci. Strhující příběh, doplněný o dobové fotografie a svědectví pamětníků zdokumentoval známý český fotograf a komentátor motoristických událostí Martin Straka.

zobrazit více
od 329
IHNED odesíláme

Papírový dům Profesorův deník

Úniková kniha na motivy úspěšného seriálu

Sergio Marquina alias Profesor, vůdce největšího loupežného přepadení v historii Španělska, strávil část svého dětství v nemocnici, kde se spřátelil s chlapcem jménem Jero Lamarca. Ti dva si byli vzájemnou oporou, jak to jen dva kluci zavření v nemocnici dokážou. Sergio pro Jera vymýšlel hádanky a hry, Jero ho na oplátku naučil skládat papírové ptáčky. Čas plynul a osudy obou chlapců se ubíraly jinými cestami. Jero se protlouká od krachu ke krachu. Pak ale dojde k přepadení Státní tiskárny cenin a Sergio se znovu objeví na scéně. Za nějaký čas Jero obdrží balíček – a v něm je dopis bez podpisu, sešit, zamčená krabička, fotka Dalího masky a červený papírový ptáček. Jero nepochybuje – někde tam venku mu Sergio nechal skrytou část kořisti, příležitost znovu začít. Jen musí vyluštit stopy, které mu zanechal.

A co ty? Zvládneš dojít až do konce? Úniková kniha Profesorův deník slibuje napětí, dobrodružství a zapojení všech mozkových závitů. Dopisy popisující přepadení tiskárny cenin se prolínají s příběhem Jera Lamarcy, který podle tajemných indicií postupuje až k ukrytému cíli – vyluští-li všechny hádanky, čeká na něj deset milionů eur.

zobrazit více
299
IHNED odesíláme

Paralelní světy

Zkušený populizátor vědy Michio Kaku vykresluje ve své knize Pararelní světy fascinující a pozoruhodný obraz vesmíru, jak jej předkládá moderní fyzika. Soustředí se na kosmologii, vědní obor, u jehož kolébky stály takové osobnosti jako Galilei, Koperník, Kepler a který se nepřestává vyvíjet dodnes. Předkládá historii zkoumání vesmíru, nejprve za pomoci optických dalekohledů, později s využitím stále výkonnějších a rafinovanějších přístrojů, které nám umožnily formulovat teorie o počátku, rozsahu i konečném osudu vesmíru i objevovat nové typy vesmírných objektů. Zejména se soustředí na možnost existence mnoha koexistujících - paralelních - vesmírů a možnost jejich propojení. Klade si i otázku, zda bude lidstvo v daleké budoucnosti tak vyspělé, aby se pokusilo o přesídlení do některého z paralelních vesmírů, pokud ten náš přestane být příznivý životu.
zobrazit více
409
IHNED odesíláme
Tip Award

Wim Hof Ledový muž

Wim Hof neboli Ledový muž představuje svou převratnou metodu, kterou vytvořil na základě vlastních zkušeností. Díky ní se naučíme využít svůj fyzický i duševní potenciál na maximum. Zaktivujeme schopnosti, které nejsou běžně používané, a to nehledě na věk a zdravotní stav. Ledový muž nás seznámí se základními principy své metody, bude mluvit o dechu, chladu, nastavení mysli a také o vědě, zdraví, výkonnosti a spirituální cestě.

Tato publikace je jedinou autorizovanou knihou Wima Hofa. Nahlédneme do jeho soukromého života i do zákulisí jeho rekordů. Patří mezi ně: téměř dvě hodiny strávené v ledové vodě, maratonský běh naboso napříč pouští bez kapky vody či naopak v kraťasech za polárním kruhem, zdolání Mount Everestu v letním oblečení a bez kyslíkové bomby či uplavání více než 60 m pod ledem. Je to člověk, který posouvá hranice vědy a překvapuje tak celý svět.

„Tato metoda je velmi jednoduchá, přístupná a také podložená vědou. Může ji praktikovat kdokoli, nemá v sobě žádné dogma, jen přijetí. A svobodu." Wim Hof

Kniha Wim Hof: Ledový muž získala ocenění Český bestseller za rok 2020 v kategorii Odborná a populárně naučná literatura pro dospělé.

zobrazit více
od 258
IHNED odesíláme

Mercury a já

Jedinečný a dojemný příběh vztahu Freddieho Mercuryho a jeho dlouholetého přítele Jima Huttona, který čtenáři znají z oscarového filmu Bohemian Rhapsody. Jejich vztah se rozvíjel na přelomu let 1984 a 1985. Když se spolu poprvé vyspali, Hutton vůbec netušil, kdo Mercury je, a když se mu hvězdný zpěvák představil, jeho jméno mu nic neříkalo. Hutton pracoval jako holič v hotelu Savoy ještě dva roky poté, co se k Mercurymu nastěhoval a začal mu dělat zahradníka. Stejnou dobu si také držel podnájem v Suttonu v Surrey. Nikdy zcela nepřivykl umělcovu životu na vysoké noze. Od roku 1985 do Mercuryho smrti roku 1991 k němu měl ale blíž než kdokoli a znal všechny jeho nejbližší přátele: mezi jinými členy kapely Queen, Eltona Johna, Davida Bowieho a Phila Collinse. Poslední roky Mercuryho soukromého života – se všemi radostmi a strastmi – by přesněji a upřímněji než Jim Hutton nikdo popsat nedokázal.
zobrazit více
od 249
IHNED odesíláme
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Paralelní světy

Paralelní světy

5.0 1
499 409
IHNED odesíláme

Papírový dům Akademie

4.8 20
499 409
IHNED odesíláme

Papírový dům Profesorův deník

4.1 40
399 299
IHNED odesíláme

Grilování

4.9 23
359 299
IHNED odesíláme
Like
Leave your comment

Latest articles

Kniha plná informací, které se ve spěchu běžných ordinací lékařů nedozvíte. Je v ní maximum možných informací, vysvětlení a hlavně otázek, které když si položíte, bude se vám lépe rozhodovat. Najdete v ní návod na to, jak se v těhotenství nezbláznit z přetlaku informací a nátlaku okolí.
Každý týden tady pro vás máme Dobré čtení na obzoru. V krátkém videu se o knize něco dozvíte a třeba vám pomůže při rozhodování, zdali si knihu koupit.
Velevážení, přijměte pozvání do společnosti, které se nabízí jen málokdy – a sice do aristokratických kruhů. Jsou „tihle“ lidé zpovykaní, anebo žijí životem jako běžná sorta občanů?