Kdo jinému jámu kopá - detektivka české autorky Marie Rejfové

archiv revue
Slečna Marplová po česku? Mladá. Svérázná. Učitelka. Alespoň taková je Josefína Divíšková, hlavní hrdinka detektivky Kdo jinému jámu kopá talentované spisovatelky Marie Rejfové.

Slečna Marplová po česku? Mladá. Svérázná. Učitelka. Alespoň taková je Josefína Divíšková, hlavní hrdinka detektivky Kdo jinému jámu kopá talentované spisovatelky Marie Rejfové. Na veletrhu Svět knihy ji v Praze autorka představila spolu s grafikem a autorem ilustrací Danielem Špačkem a herečkou Zuzanou Kajnarovou. 

Knihu vydalo nakladatelství Mystery Press, které se specializuje na žánr krimi, detektivky. Marie Rejfová je první česká autorka, kterou toto nakladatelství vydává.

Marie Rejfová je také autorkou dvou young adult fantasy, takže kniha Kdo jinému jámu kopá je její detektivní prvotina. 

Tomáš Němec (spolumajitel nakladatelství MYSTERY PRESS)

Co obnáší psaní detektivky, v čem to bylo složitější nebo naopak jednodušší než ty předchozí dvě knihy?

Marie Rejfová: Psala jsem ji déle, protože mi to pan redaktor vracel zpátky (smích. Občas jsem ztrácela objektivní nadhled, někdy jsem spadla do roviny psychotrhrilleru, až jsem se lekla, pak jsem z toho vybruslila. Ta práce je dvakrát tak delší než ty předchozí. Člověk musí mít dobře rozmyšlený každý detail. Ve fantasy je to jedno, ale u detektivky to musí být promyšlené.

Tomáš Němec

Trošku bych osvětlil genezi knihy. S Marií jsme spolužáci z vysoké šloly a po letech jsem zjistil, že Marie píše pro jiné nakladatele, tak jsem si říkal, že to tak nemůžu nechat. Vzhledem k našemu portfoliu jsem jí nabídl jsem možnost, že by napsala knihu pro nás. Měl jsem naprosto jasnou představu, jaká by ta kniha měla být. A jak už Marie říkala, tak, trošku utíkala od zadání. Také to bylo pěkné, dobře napsané, ale nakonec jsme našli společnou linku. Myslím si, že se to Marii nadstandardně povedlo, a to nejen jako detektivka. Kromě humoru perfektně vystihla maloměsto jako takové.

Nakolik jsou osoby v knize použité, nakolik mají svůj předobraz. Třeba hlavní hrdinka Josefína...

Marie Rejfová: Já jsem si zadělala na velký problém, protože ty figury mají předobraz v charakterch lidí. Když jdu po Varnsdorfu a vím, že lidé mé knihy čtou, tak si nejsem jistá, zda se někdo třeba nepoznal. Všichni se tam znají, tak mám někdy strach, že se poznají. Josefína je směs, není to nikdo konkrétní, je taková roztržitá, nezodpovědná. Je to takové moje alterego. Jediné, co tam ze mě je, tak je asi taková ta lehká roztržitost, humor a má ráda čokoládu. Je v ní ze mě tak 20%. 

Tomáš Němec

Uvedl bych ještě na pravou míru vydání knihy, které bylo specifické. Chtěli jsme ho ozvláštnit a když jsme s Marií tuhle sérii vymýšleli, tak jsme si řekli, že styl, jakým způsobem je kniha napsaná, si podladíme na kratším textu vznikla povídka Kdo má pod čepicí, kde se hrdinové tohoto románu poprvé setkají, jsou tam nastavené základní vztahy. Když Marie na základě podladěné povídky začala psát román, přemýšleli jsme, co s povídkou. Nakonec jsme ji vydali elektronicky. Takže koncept knihy byl svým způsobem nastaven v této povídce.

Tomáš Němec

Když jsem přemýšlel, kdo by byl nejlepší na ztvárnění, vybral jsem Daniela Špačka, kterého jsem se chtěl zeptat, jak se mu dělala obálka detektivní knihy?

Daniel Špaček: Dělá se složitě, protože kreslit něco, o čem člověk nic neví, je těžké, obzvlášť u detektivky. Ani nevím, kdo je vrah a teprve teď si budu moct knihu přečíst.

Kniha byla pokřtěna, kmotrou se stala herečka Zuzana Kajnarová.

 

Text a foto: - zik-

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Svátek všech maminek klepe na dveře! Obdarujte ji nezapomenutelným zážitkem s naší speciální kávovou edicí. Přidejte k tomu knihu plnou dobrodružství nebo romantiky a nezapomeňte využít slevový kód MAMINKA. Několikanásobná radost je zaručena!
Nosíte náramky z minerálů? Sbíráte kamínky na dovolené nebo obdivujete sochy detailně vytesané z žuly či mramoru? Horniny a minerály jsou všude kolem nás a mohou působit nejen esteticky. Používají se ve stavebnictví, sochařství i malířství, šperkařství a mincovnictví, ale také v předmětech každodenní potřeby či ve zdravotnictví. Jak to ale s jejich vznikem vlastně je? Kde se minerály a horniny na planetě Zemi vzaly nebo jak vznikly zkamenělé rostliny, živočichové i celé stromy? Některé kameny se staly posvátnými, kdežto jiné jsou zajímavou kuriozitou, kterou denně navštěvují houfy turistů. Svět hornin a minerálů je velmi rozmanitý. Vzpomenete si, který minerál denně používáme a lidské tělo nefunguje správně ani bez něj, ani s jeho přemírou?
O tomhle člověku lze skutečně říct, že umí splynout s přírodou. To, jak popisuje, jak jej zvířata tolerují, jak ho nechávají je pozorovat, je úžasné. Díky tomu je vlastníkem mnoha unikátních fotografických snímků a o radost z nich se dělí se svou ženou. Má selfie s liškou (ne ochočenou!), má zachyceného hranostaje se svou kořistí a řadu dalších fotek, které rovněž najdete v knize.