KNIHOMOLSKÉ TRIČKO ZDARMA už jen dnes!

Kde leží hranice mezi právem a spravedlností?

archiv revue
Detektivka? Zajisté, ovšem rozhodně ne taková, jakých je většina – psychologicko-sociologický přesah je v této rozsahem nevelké novele s názvem Případ Collini natolik intenzivní, že vměstnat ji do kolonky „detektivní žánr“ by bylo uboze prvoplánové a zavádějící. Existenciální krimi? To už zní lépe, ale i tak zůstává kniha německého autora Ferdinanda von Schiracha do značné míry „nezařaditelná“...

V jednom berlínském hotelu je zastřelen významný německý podnikatel, jeho mrtvolu navíc vrah zohaví takřka k nepoznání. Poté se však stane něco neobvyklého – pachatel přivolá policii a čeká na místě činu, dokud se neobjeví strážci zákona a neodvezou ho do vězení. I v ostatních ohledech se Fabrizio Collini chová podivně – okamžitě se přiznává, ochotně sděluje vyšetřovatelům všechny podrobnosti okolo plánování a provedení vraždy a zdá se, že v klidu čeká na trest, jímž s největší pravděpodobností bude doživotí. Případ je po formální stránce jasný a soudní líčení patrně nepotrvá dlouho, vrahovu obhájci však vrtá hlavou, proč jeho mandant nechce prozradit motiv svého nepochopitelného skutku – Collini je naprosto bezúhonný, počestný člověk, nikdy neměl žádné problémy se zákonem a i po psychické stránce je zcela v pořádku. Co jej tedy vedlo k tomu, aby pod smyšlenou záminkou vylákal pětaosmdesátiletého starce na fingovanou schůzku, během níž jej chladnokrevně zabil?   

Po 2. světové válce probíhala v Německu tzv. denacifikace. Země se chtěla očistit od hrůzného dědictví, které po sobě zanechal Hitlerův režim, ovšem záhy se ukázalo, že spojení s minulostí je natolik silné, že vybudovat na troskách fašismu demokratický stát je úkol na dlouhá léta. Soudní procesy s hlavními zločinci třetí říše, o jejichž vině nemohlo být pochyb, sice proběhly a obžalovaní obdrželi spravedlivé tresty, ale otázka, co udělat s „menšími rybami“, zůstala nezodpovězená a mnohdy přetrvává až dodnes. Německý trestní zákoník si po válce zkrátka nikdy nevěděl příliš rady s lidmi, kteří svou spoluúčast na zločinech omlouvali otřepanou frází o „plnění rozkazů“ a byli ochotni přiznat maximálně morální, nikoli však trestně-právní vinu. Už Hannah Arendtová si všimla, že nacistický režim mohl vzniknout a existovat jen díky „slušným“ a „spořádaným“ občanům, kteří se nepletli do politiky a „pouze“ poslušně dodržovali platné zákony.  

A právě na této nejednoznačnosti a vnitřní rozpornosti německého právního systému ve vztahu k nacistickému zákonodárství je vystavěn Případ Collini, v němž Ferdinand von Schirach s neobyčejnou sugestivností a nemilosrdnou razancí odhaluje neuralgické body světské spravedlnosti, neschopné posoudit a rozlišit míru viny a trestu v případech, které nejspíše rozsoudí až Bůh. Je zřejmé, že autor, který se před lety proslavil sbírkou povídek Zločiny, pokračuje i v této knize ve „vyježděných kolejích“ psychologicky mistrovského rozboru složitých a mnohovrstevných vazeb, spojujících konkrétní, „viditelný“ a právně klasifikovatelný zločin s nezřetelnými a často nedohledatelnými motivy, jež k němu vedly. Někdy dokonce (a vlastně po právu) soucítíme spíše s pachatelem než s obětí, což je i leitmotivem skvělé von Schirachovy novely. 

Na podzim má v nakladatelství Host vyjít další kniha tohoto výjimečného autora, povídkový soubor Vina. Už teď se na ni těším. Málokdy jsem se totiž setkal s tak brilantním spojením „obyčejné“ detektivky s existenciální „nadstavbou“ a Ferdinand von Schirach se tímto okamžitě zařadil mezi mé oblíbené spisovatele.  

Autor: Jan Hofírek

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Případ Collini
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Deskové hry jsou skvělým způsobem, jak trávit čas s přáteli a rodinou, a také skvělým způsobem, jak se pobavit. Na trhu je k dispozici široká škála deskových her, tudíž si každý najde něco pro sebe. Jaké hry vyšly v dubnu? A o co soutěžíme? Pojďte na to kouknout s námi.
Bývalá moderátorka Českého rozhlasu Hradec Králové a dnes už spisovatelka Blanka Malá splnila slib, který dala čtenářkám po vydání své první knihy. Vychází pokračování Lásky ve špičce italské boty. Již v květnu se můžete těšit na knihu, která má výmluvný název Srdce nemá vrásky.
Patřím mezi velké milovníky psů, zejména větších plemen. Neumím si představit život bez těchto čtyřnohých parťáků, kteří mají neuvěřitelnou moc empatie v situacích, kdy ani člověk sám často nepozná, že je něco špatně. Bydlíme v domečku se zahrádkou a je potřeba, aby nás někdo hlídal.