Začít hrát
 
  • Zákaznická linka 597 490 490

Kde leží hranice mezi právem a spravedlností?

Detektivka? Zajisté, ovšem rozhodně ne taková, jakých je většina – psychologicko-sociologický přesah je v této rozsahem nevelké novele s názvem Případ Collini natolik intenzivní, že vměstnat ji do kolonky „detektivní žánr“ by bylo uboze prvoplánové a zavádějící. Existenciální krimi? To už zní lépe, ale i tak zůstává kniha německého autora Ferdinanda von Schiracha do značné míry „nezařaditelná“...

V jednom berlínském hotelu je zastřelen významný německý podnikatel, jeho mrtvolu navíc vrah zohaví takřka k nepoznání. Poté se však stane něco neobvyklého – pachatel přivolá policii a čeká na místě činu, dokud se neobjeví strážci zákona a neodvezou ho do vězení. I v ostatních ohledech se Fabrizio Collini chová podivně – okamžitě se přiznává, ochotně sděluje vyšetřovatelům všechny podrobnosti okolo plánování a provedení vraždy a zdá se, že v klidu čeká na trest, jímž s největší pravděpodobností bude doživotí. Případ je po formální stránce jasný a soudní líčení patrně nepotrvá dlouho, vrahovu obhájci však vrtá hlavou, proč jeho mandant nechce prozradit motiv svého nepochopitelného skutku – Collini je naprosto bezúhonný, počestný člověk, nikdy neměl žádné problémy se zákonem a i po psychické stránce je zcela v pořádku. Co jej tedy vedlo k tomu, aby pod smyšlenou záminkou vylákal pětaosmdesátiletého starce na fingovanou schůzku, během níž jej chladnokrevně zabil?   

Po 2. světové válce probíhala v Německu tzv. denacifikace. Země se chtěla očistit od hrůzného dědictví, které po sobě zanechal Hitlerův režim, ovšem záhy se ukázalo, že spojení s minulostí je natolik silné, že vybudovat na troskách fašismu demokratický stát je úkol na dlouhá léta. Soudní procesy s hlavními zločinci třetí říše, o jejichž vině nemohlo být pochyb, sice proběhly a obžalovaní obdrželi spravedlivé tresty, ale otázka, co udělat s „menšími rybami“, zůstala nezodpovězená a mnohdy přetrvává až dodnes. Německý trestní zákoník si po válce zkrátka nikdy nevěděl příliš rady s lidmi, kteří svou spoluúčast na zločinech omlouvali otřepanou frází o „plnění rozkazů“ a byli ochotni přiznat maximálně morální, nikoli však trestně-právní vinu. Už Hannah Arendtová si všimla, že nacistický režim mohl vzniknout a existovat jen díky „slušným“ a „spořádaným“ občanům, kteří se nepletli do politiky a „pouze“ poslušně dodržovali platné zákony.  

A právě na této nejednoznačnosti a vnitřní rozpornosti německého právního systému ve vztahu k nacistickému zákonodárství je vystavěn Případ Collini, v němž Ferdinand von Schirach s neobyčejnou sugestivností a nemilosrdnou razancí odhaluje neuralgické body světské spravedlnosti, neschopné posoudit a rozlišit míru viny a trestu v případech, které nejspíše rozsoudí až Bůh. Je zřejmé, že autor, který se před lety proslavil sbírkou povídek Zločiny, pokračuje i v této knize ve „vyježděných kolejích“ psychologicky mistrovského rozboru složitých a mnohovrstevných vazeb, spojujících konkrétní, „viditelný“ a právně klasifikovatelný zločin s nezřetelnými a často nedohledatelnými motivy, jež k němu vedly. Někdy dokonce (a vlastně po právu) soucítíme spíše s pachatelem než s obětí, což je i leitmotivem skvělé von Schirachovy novely. 

Na podzim má v nakladatelství Host vyjít další kniha tohoto výjimečného autora, povídkový soubor Vina. Už teď se na ni těším. Málokdy jsem se totiž setkal s tak brilantním spojením „obyčejné“ detektivky s existenciální „nadstavbou“ a Ferdinand von Schirach se tímto okamžitě zařadil mezi mé oblíbené spisovatele.  

Autor: Jan Hofírek

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Případ Collini
Like

Latest articles

Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros jsme snížili ceny u pár desítek titulů. A je z čeho vybírat! Nasytíme ty, kteří prahnou po napětí, ženám nabídneme romantiku i humor a v neposlední řadě uděláme radost i mladým čtenářům.
Hagen je malé ospalé městečko. Všichni se tu znají a domnívají se, že o svých sousedech ví naprosto všechno. Městem otřese chladnokrevná vražda manželského páru, ale to není nic v porovnání s tím, co bude následovat. Vyšetřovatelka Kylie Milliardová si není jistá, jestli by nebylo lepší nepátrat po pravdě.
Deskové hry jsou oblíbenou kratochvílí napříč věkovými kategoriemi. Které u našich zákazníků v tomto roce zvítězily?