Víte, že Lars Kepler píše pod novým pseudonymem? 1. díl série máme právě za akční cenu!

Kathryn Hughesová - rozhovor

Po úspěších prvních tří románů Dopis, Klíč a Tajemství, kde kromě propletených linií milostného příběhu a odhalování starých tajemství otevírala i společenská témata s feministickým přesahem, zasadila Kathryn Hughesová svou čtvrtou knihu Poslední slib nejen do pošmourné Británie, ale i do slunného Španělska. Inspirací jí tentokrát byla skutečná místa, ať už vesnice mimo hlavní turistické trasy, tak i klášter, který má v rozuzlení velké záhady klíčovou roli. Hlavní hrdinka se do tohoto kláštera musí vypravit, aby zjistila, co se před čtyřiceti lety stalo její matce. Odpovědi ve dvou časových rovinách a na více místech Evropy hledá autorka spolu se čtenáři v novince Poslední slib, kde zároveň ukazuje, jak je důležité nikdy se nevzdávat.
Co bylo vaší inspirací pro knihu Klíč?
Zápletka je založena na skutečném příběhu. Willardský blázinec pro chronicky duševně nemocné ve státě New York v USA byl otevřen v roce 1869 a poté, co byl zavřen v roce 1995, bylo na půdě nalezeno více než 400 kufrů. Kufry tam byly ukládány mezi lety 1910 a 1960 a patřily tehdejším pacientům, jež je odevzdávali, když byli do blázince přijímáni. Průměrná délka pobytu pacientů byla třicet let a většina z nich nikdy neodešla.

Při práci na knize jsem strávila mnoho času zkoumáním psychiatrických zařízení ve Spojeném království. V roce 1845 prošel zákon, podle něhož musela hrabství vytvořit blázince pro své „šílence“. Takže začala hromadná stavba 120 blázinců, do nichž se vešlo přes 100 000 lidí. Kolem roku 1950 umístila některého člena rodiny do blázince jedna ze tří rodin.

Zákon o duševním zdraví z roku 1959 se snažil ustanovit léčbu jako dobrovolnou, nic se ale příliš nezměnilo až do roku 1961, kdy ministr zdravotnictví slíbil uzavření většiny léčeben v zemi, trvalo ale dalších 25 let, než se jeho plán naplnil. Mnoho těchto budov dodnes stojí, ale jsou ponechány napospas vandalům a můžete se v nich procházet stejně jako Sarah v Klíči.

A co nám řeknete o knize Tajemství?
Jako spisovatelka už na plný úvazek jsem vydala další román, který nese název Tajemství a v němž se děj opět odehrává ve dvou časových rovinách, tentokrát v horkém létě roku 1976 a v současnosti. V roce 1976 se pravidelní hosté v hospodě Taverners připravují na výlet do Blackpoolu. Po strašné autobusové nehodě se vracejí výletníci domů, ale již ne v původním počtu. Ještě o čtyřicet let později jsou následky toho osudového dne v rodinách citelné. Jenže nakonec se ukáže, že zdaleka ne všechno se tenkrát na dálnici odehrálo tak, jak se to jevilo, a někdo z výletníků (nebo možná i víc z nich) skrývá tajemství.

Vaše novinka nese název Poslední slib a zavádí nás nejen do minulosti, jak jsme zvyklí, ale i do slunného Španělska…
Inspirací pro můj poslední román byla rodinná dovolená na kolech v roce 2017. Výlet jsme začali v historickém městečku Segovia, které leží asi hodinu cesty autem od Madridu. Každý den jsme ujeli okolo padesáti kilometrů v těžkém terénu, slunce úmorně pražilo, ale každý den jsme navštívili městečko nebo vesnici s osobitým šarmem. Největší dojem na mě udělalo středověké město Pedraza, které leží ve výšce 1 073 metrů nad mořem na úpatí hor nedaleko Segovie. Museli jsme z kol sesednout a do strmého kopce je vytlačit, ale když jsme vstoupili do srdce města, měli jsme pocit, že musíme být v nějaké filmové scéně, že taková krása není reálná. To místo mě oslovilo natolik, že jsem se rozhodla ho použít jako jedno z dějišť svého nového románu Poslední slib. To místo má neuvěřitelné kouzlo a doslova nakoplo moji představivost.

Můžete nám Poslední slib lépe představit?
Je rok 1978. Tara a Violet, dcera a její matka, jež otěhotněla, když jí bylo pouhých čtrnáct let, se spolu protloukají životem, jak jen to jde. Violet je kabaretní zpěvačka vystupující po večerech v horších i lepších klubech a sní o tom, že jednou prorazí, stane se hvězdou a dopřeje konečně své milované dceři ten nejlepší možný život. Pak jednou po svém vystoupení potká Larryho Valentinea, který by jí mohl nabídnout to, co hledá – lásku, zázemí, jistotu, život v bohatství. Vše se vyvíjí nadějně, Larry ji pozve na dlouhou dovolenou do Evropy, odkud se Violet chce vrátit jako zasnoubená žena. Jenomže se nevrátí vůbec…

Také Taře je pouhých čtrnáct let, když se jí svět otočí vzhůru nohama. Její matka se nevrátí z dovolené a ona se musí přestěhovat ke své babičce a smířit se s tím, že matku kromě ní nikdo nehledá. Ale kde má začít a jak postupovat, když ani neví, kam vlastně odjela?

Leovi bude pětadvacet, žije na statku svých rodičů ve Španělsku, kde se stará především o koně, a cítí, že je čas, aby se usadil a vzal si za ženu milou, překrásnou dívku ze sousedství. Jenomže pak se krutou hříčkou osudu i jeho život zhroutí a on hledá nový směr, kterým se jeho cesta bude ubírat…

Je rok 2018. Tara je dávno dospělá žena s vlastním synem a má za sebou víc životních kotrmelců než jen to, že jí před čtyřiceti lety zmizela matka. Tahle záhada jí ale ani po těch letech nedá spát. Proč se jí Violet neozvala? Proč ji nikdo nenašel? Pak jednou dostane dopis, který někdo napsal před sedmatřiceti lety a který ji zavede do banky do bezpečnostní schránky, kde nachází starý medailon. Medailon, který dala své matce Violet těsně před tím, než odjela na dovolenou, z níž se nevrátila.

Kdo dopis napsal a co o Violet ví? A dokáže Tara po tolika letech svou milovanou matku najít?

Text: nakladatelství Cosmopolis
Foto: Archiv autorky
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like

Latest articles

Druhý díl série Nemocnice Whitestone navazuje přesně tam, kde skončil díl první. Avšak hlavními postavami se v „Tonoucích duších“ stávají Mitch a lékařka Sierra. Právě proto, že na sebe díly volně navazují, je dobré pustit se do tohoto pokračování až poté, co si přečtete díl první s názvem „Velké naděje“.
Pokud jste četli autorčinu první knihu „Hory zpívají“ a byli jste z ní unešení stejně jako já, pak zbystřete! Nguyen Phan Que Mai vyšel v nakladatelství Jota nový titul s názvem „Dítě prachu“ a je FANTASTICKÝ!
V posledním dílu našeho podcastu Z druhé stránky jsme měli tu čest přivítat Vladimíra Kořena, známého českého moderátora, popularizátora vědy a životního prostředí, bývalého starostu Říčan a nyní také spisovatele. Kořen, který se narodil v roce 1973 v Teplicích, je známý svými aktivitami na poli vědy a ekologie, a to díky pořadu Zázraky přírody.