Jméno Steve Jobs z historie jen tak nezmizí

Ve velké části světa už dnes nevyvolává vyobrazené nakousnuté jablko chuť na šťavnaté ovoce, většině lidí se spíš vybaví chytré mobilní telefony, osobní počítače a mnoho dalších technologických vymožeností posledních let. A někomu také jméno Steve Jobs.
Ve velké části světa už dnes nevyvolává vyobrazené nakousnuté jablko chuť na šťavnaté ovoce, většině lidí se spíš vybaví chytré mobilní telefony, osobní počítače a mnoho dalších technologických vymožeností posledních let. A někomu také jméno Steve Jobs.
 
I čtyři roky po smrti si nejen uživatelé výrobků značky Apple pamatují jméno jejího spoluzakladatele, ale zdá se, že právě tohle jméno z historie jen tak nezmizí. Především, co se počátečního vývoje osobních počítačů a mobilních zařízení týče, je Steve Jobs označován za vizionáře, což nám autoři Brent Schlender a Rick Tetzeli chtějí v knize Steve Jobs: Zrození vizionáře vysvětlit.

Ano, vychází další z mnoha knih o Stevu Jobsovi. Možná se ptáte proč a na to mají samotní autoři jednoduchou odpověď. Podle nich byl díky předchozím publikacím značně zkreslen pohled na osobnost, která ovlivnila životy milionů lidí a tím i fungování společnosti.

Přesto nečekejte žádné závratné objevy. Většinu toho, co se o životě Steva Jobse dozvíte, jste si mohli přečíst již v jeho autorizovaném životopise od Waltera Isaacsona. Autoři právě z něj mnohokrát čerpali cenné informace, stejně jako z mnoha dalších publikací. Nesnaží se tedy změnit fakta, která už celý svět zná. Cílem této knihy je hlavně poukázat na Steva Jobse jako na člověka. Člověka, který měl své chyby, ale pořád v sobě skrýval velký kus lidskosti, jež mu je v jiných knihách možná trochu upírána.

Kniha Zrození vizionáře je jako klasický životopis vystavěna chronologicky. Jednotlivé kapitoly se však hlouběji zabývají nejen určitými obdobími života, ale především událostmi, které měly na život a chování Steva Jobse vliv. Autoři se tak snaží hlouběji pochopit Stevovu osobnost a hledají důvody, proč Steve učinil některá důležitá rozhodnutí a jak k nim došel.

To vše autoři Schlender a Tetzeli čerpali nejen z velkého množství zdrojů, ale především z mnoha rozhovorů, které vedli se samotným Stevem či lidmi, kteří ho znali. Kniha díky tomu působí opravdu věrohodně a čtenář má možnost si udělat na Steva vlastní názor, který mu zprostředkovávají lidé, jež tohoto velikána sami znali a zažili s ním mnoho příjemných, ale i krušných chvil.

Nejde tedy o jednostranný pohled na tolik propíranou osobnost Steva Jobse. Autoři netají Jobsovy špatné stránky, nezapomínají ale ani na ty dobré, o kterých se často v médiích nedočtete. Tato kniha jde opravdu do hloubky a pokud očekáváte informace ze světa technologií, nedočkáte se jich. Spíš se můžete těšit na mnohdy až psychologický rozbor jedné občas těžko pochopitelné osobnosti.

Steve Jobs nebyl jen spoluzakladatelem dnes již světoznámé úspěšné firmy Apple, vedoucí osobností několika předních firem a vizionářem ve světe osobních počítačů a chytrých mobilních telefonů, byl také člověk jako každý jiný. Všechny tyto stránky Steva Jobse popisuje právě kniha Steve Jobs: Zrození vizionáře.

I proto si myslím, že by si tuhle knihu měl minimálně každý příznivce firmy Apple či samotného Steva Jobse přečíst. Kniha se s Jobsovým autorizovaným životopisem nevylučuje, může se tak stát, že se vám budou líbit obě knihy a vytvoříte si díky nim na Steva Jobse ucelený pohled. Každá se na něj totiž zaměřuje z jiného úhlu.

Autor: Michaela Vavřinová
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Steve Jobs Zrození vizionáře
Čeština
Like

Latest articles

Deskové hry jsou skvělým způsobem, jak trávit čas s přáteli a rodinou, a také skvělým způsobem, jak se pobavit. Na trhu je k dispozici široká škála deskových her, tudíž si každý najde něco pro sebe. Jaké hry vyšly v dubnu? A o co soutěžíme? Pojďte na to kouknout s námi.
Bývalá moderátorka Českého rozhlasu Hradec Králové a dnes už spisovatelka Blanka Malá splnila slib, který dala čtenářkám po vydání své první knihy. Vychází pokračování Lásky ve špičce italské boty. Již v květnu se můžete těšit na knihu, která má výmluvný název Srdce nemá vrásky.