Jane Austenová: Lady Susan

Pýcha a Předsudek, Rozum a cit, Emma, to jsou snad nejznámější díla Jane Austenové. Posmrtně vydaná a méně známá Lady Susan se však může pyšně postavit mezi zbylé autorčiny romány.
Pýcha a Předsudek, Rozum a cit, Emma, to jsou snad nejznámější díla Jane Austenové. Posmrtně vydaná a méně známá Lady Susan se však může pyšně postavit mezi zbylé autorčiny romány.


Lady Susan je inteligentní, sobecká a vtipná vdova. Po smrti svého manžela se vnutí do domu svého švagra Charlese Vernona a jeho ženy Catherine. Přestože ji její pověst kokety předchází, podaří se jí okouzlit Catherinina bratra Reginalda a zaplést ho tak do svých intrik, jejichž prostřednictvím se snaží provdat svoji nepříliš milovanou dceru Frederiku za bohatého muže, o kterého ale Frederika vůbec nestojí.

Lady Susan se dočista odlišuje od autorčiny další tvorby. Jedná se o krátkou novelu, která je psána formou dopisů. A když říkám krátkou, myslím tím opravdu krátkou. Útlá knížečka, která čítá téměř sto dvacet stran, dokáže zpříjemnit jedno klidné odpoledne.

Úvod knihy působí lehce zmateně a nějakou chvíli trvá, než se čtenář zorientuje ve všech postavách a příbuzenských či přátelských vztazích. Ale po zvládnutí úvodní orientace už na čtenáře čeká příběh plný zrady, intrik, lží, pomluv ale také lásky, upřímnosti a ochoty.

Příběh je hodně jednoduchý a do jisté míry i slabý, což je škoda, protože je to jediná věc, která knize ubírá na kráse. Příběh sice nepostrádá gradaci, ale v porovnání s potenciálem knihy to nestačí. Protože je příběh psán formou dopisů, čtenář je nucen si některé věci domýšlet, což je z pohledu rozvoje představivosti jedině dobře. Krátká novela vás rychle vtáhne do víru intrik hlavní hrdinky, díky níž knize nechybí vtip, prohnanost, ale také soucit s ostatními postavami.

Co by čtenáře mohlo překvapit na knize psané formou dopisů je fakt, že ne celá kniha je psána formou dopisů. Závěrečná kapitola, ač nevím z jakých důvodů, již formou dopisu napsána není.

********
Hlavní hrdinka, Lady Susan, po které je také celá kniha pojmenována, je vdovou v letech. Je ale úplně jiným typem hrdinky, které si pro svoje příběhy Jane Austenová vybírá. Inteligentní, někdy i naivní dívky jsou v novele vystřídány nezávislou, vyzývavou a sobeckou koketou Lady Susan. Tato žena, inteligentní a bystrá, je ještě navíc obdařena schopností, ze všeho se skvěle vymluvit a zařídit vše tak, aby na ni nebylo vrženo zlé světlo. I když Susan není zrovna sympatická hrdinka, dokáže si získat obdiv.

Jak byla Lady Susan vychytralá, tak byl Reginald hloupý a naivní. Vždy to nějakou dobu vypadalo, že Reginald konečně pochopí, co je Lady Susan zač, ale pak se vše vrátilo do starých kolejí. Ani na naléhání své rodiny nedal a nechal se vodit za nos. Byl tak okouzlen, že přestal dočista používat hlavu.Větší angažovanost od Frederiky jsem čekala hlavně v závěru novely. Dcera Lady Susan byla pravým opakem své matky. Upřímná, dobrota sama, nechala by na sobě dříví štípat. Přesto jsem čekala, že se bude více bránit intrikám vlastní matky.I když byl příběh opravdu krátký, Austenové se povedlo skvěle vystihnout charaktery a psychologii všech postav, které psaly své dopisy.


Lady Susan
, opomíjené dílo Jane Austenové, je příjemná novela v dopisech, která rozhodně neurazí. Drobná knížka, která zabere nanejvýš jedno odpoledne, si svého čtenáře dokáže svým způsobem podmanit. Dokáže zapůsobit tak, že člověk soucítí s oběťmi intrik hlavní hrdinky. Malé mínus má příběh, který by mohl být lepší, stejně tak i jeho zakončení. Vždyť se přece říká, že na každého jednou dojde.

Hodnocení: 8/10
Autor: Bára Alexová
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Lady Susan
Čeština

Lady Susan

0.0 0
od 99

Lady Susan

0.0 0
od 99
Like

Latest articles

J. R. Erickson nám předkládá mysteriózní román lízlý hororovými prvky. Přízraky z Michiganu opět ožívají…
Vyhrajte nový román od odbornice na koreanistiku Niny Špitálníkové. Severka čeká na 3 výherce.
Prémiový obsah
číst více
Trojice nejkrásnějších vánočních trhů Evropy během jediného víkendu, a ještě k tomu ZDARMA? To není sen. Stačí u nás nakoupit a můžete to zažít na vlastní kůži!