Začít hrát
 

Freudův "Malý Hans" Lacanovsky

Brožovaná bez přebalu lesklá
EAN:9788075303226
Manufacturer: Malvern

Zboží máme skladem. Expedujeme nejpozději druhý pracovní den.

Availability: IHNED odesíláme
Show qty on stock
328 Kč
269 Kč
328 Kč
269 Kč
Annotation

Kniha obsahuje nový překlad Freudovy „Analýzy fobie pětiletého chlapce“ s komentářem pod čarou, dále kondenzaci Lacanova semináře o Hansovi opět s komentářem, a nakonec alternativní, vlastní autorský pohled na Hansovu fobii, opřený o jiné než Lacanovo interpretační schéma.

V lednu 1908 pošle Freudovi jeden účastník vídeňských psychoanalytických středečních setkání svou obvyklou zprávu, jak se vyvíjí jeho téměř pětiletý syn Hans, ovšem tentokrát ne dobrou: Hans má strach, že ho na ulici kousne kůň!

Tak začíná historicky první psychoanalýza dítěte, trvající několik měsíců a prováděná netypicky samotným otcem, při několika Freudových radách na dálku a jednom osobním setkání s oběma „kluky“ této rodiny. Freudovu roli si chlapec ovšem velmi dobře uvědomoval, a naléhal, aby se „profesorovi“ napsalo: zvláště jeho fantazie, uváděné otci jako Hele, co jsem myslel.
Prostřednictvím rozvíjení vlastních fantazií se Hans, zdá se, uzdravuje, a když nakonec řekne „Přišel instalatér a nejprve mi kleštěmi odebral zadek a dal mi jiný a potom pipíka. Řekl: Ukaž zadek a já jsem se musel otočit a potom řekl: Ukaž pipíka“, chápou to otec a Freud, že Hans zdárně vyřešil svůj oidipský komplex: údajně žárlícího otce (koně) se už nemusí bát, získal od instalatéra větší úd, a vše bude pořádku.
Asi ano, neboť v r. 1922 navštíví Freuda neznámý „statný devatenáctiletý mládenec“, jenž se představí jako „malý Hans“. Rodiče (když děti vyrostly) se rozvedli, a když Hans pomáhal otci stěhovat knihovnu, narazil na spis, v němž se podle jednoho detailu poznal: ale jinak si ze svého případu dětské neurózy (fobie) nic nepamatuje. Freud je spokojen, že se proroctví veřejnosti, jak dítěti analýza mohla ublížit, nenaplnila.
Nicméně se s dalšími generacemi psychoanalytiků začaly objevovat re-interpretace případu. Z nich nejrozsáhlejší pochází od J. Lacana, který zpochybní pokračování fantazie do obdarování „větším pipíkem“ a odmítne považovat Hansovo zvládnutí oidipského komplexu za modelové: Hans bude mít heterosexuální orientaci, ale jeho vztah k ženám bude poznamenán zvláštní rivalitou.

Products specifications
Druh sortimentu Kniha
Autor Miloš Kučera
Značka Malvern
V prodeji od 01.11.2021
Rok vydání 2021
Pořadí vydání 1. vydání
Rozměry 13.8 x 20.5 x 2.5 cm
Hmotnost 0.52 kg
Vazba Brožovaná bez přebalu lesklá
Počet stran 442
ISBN 978-80-7530-322-6
EAN 9788075303226
Interní kód 0369663
Produktový manažer Jana Hulová (jana.hulova@knihcentrum.cz)
Ceny dopravy
Vývoj ceny