Dům krásy je rozhodně nevšední záležitost

Karen pracuje jako kosmetička v luxusním salonu. Claire provozuje psychiatrickou praxi a Lucía právě odešla od manžela píšícího bestsellery o životním stylu. Všechny ženy ukrývají tajemství a jejich osudy spojí smrt mladičké školačky.
Spisovatelka Melba Escobarová de Nogales (1976) pochází z kolumbijského Cali. Vystudovala literaturu v Bogotě a dnes se věnuje psaní na plný úvazek. Pracuje jako žurnalistka a její knihy pro děti i dospělé mají obrovský úspěch. Do povědomí čtenářů se dostala díky románu „Dřímota“ z roku 2010. Melba je feministka tělem i duší, což je patrné i z její románové novinky Dům krásy. Knihu u nás vydalo nakladatelství Host.

Zařadit tuto literární lahůdku do žánru, je velmi obtížné. Někteří recenzenti hovoří o společenském románu, jiní Dům krásy považují za drsnou výpověď o současné Kolumbii a další hovoří o thrilleru. Ústředním bodem děje je vražda mladé naivní školačky, a ačkoliv některé postavy pátrají po tom, co se stalo, knihu bych označila za kriminální román, ve kterém čtenář už od počátku ví, kdo a proč vraždil. Dům krásy je hodně psychologický, hodně ženský a drsně upřímný.

Dění sledujeme očima několika žen, které nemohly být rozdílnější. Mulatka Karen se přestěhovala do Bogoty s vidinou bohatství, které by zabezpečilo ji i jejího malého synka. Claire pochází ze zámožné francouzské rodiny a v Bogotě provozuje psychiatrickou praxi pro místní smetánku. Lucía nikdy nevynikala krásou a už dávno se smířila s tím, že ji manžel podvádí s každou ženskou v dosahu. Tyto tři ženy se setkávají v kosmetickém salonu „Dům krásy“ a jejich životní cesty se postupně proplétají kvůli zločinu a kvůli rozmarům pánů lidstva.

Naše hrdinky bilancují, svěří se vám se svými touhami a vy jejich přání můžete konfrontovat s realitou. Realita v Bogotě ovládané mafií je drsná a ještě drsnější je pro ženy. Téměř všichni jsou zde zkorumpovaní, politici a podnikatelé intrikují a policisté dělají jen to, co neohrozí jejich rodiny. Dům krásy je tragikomický tím, jak povrchní a pozlátkový je běžný život. Ženy se snaží vypadat jako panenky Barbie, zbohatlíci obdarovávají své milenky značkovými kabelkami a všichni do jednoho se snaží zatajit to, kým doopravdy jsou.

Věřím, že román je autentickou výpovědí o tom, jak to v Kolumbii funguje, a řeknu vám, že není o co stát. Bogota je tu vylíčena jako peklo, kde se místní snaží jen o to, aby přežili. Ne každému se to ovšem povede. Nevyplácí se jít proti proudu, nevyplácí se mít tajemství a nikdy nešťourejte do věcí, do kterých vám nic není. Dům krásy je rozhodně nevšední záležitost, jakých je ve světě literatury nedostatek. Kniha zacloumá s vašimi emocemi a bude vás konfrontovat, ať už chcete, nebo nikoliv.

Všechny hrdinky se vám zažerou pod kůži a vy budete dychtivě sledovat jejich boj o své ideály, o svou morálku a dokonce i o holý život. Každá z nich se ocitne na křižovatce, kdy bude muset volit mezi dobrem a zlem, a vy si nejednou řeknete, že tohle už není společenský román, ale horor. Dům krásy je temný, brutální, ale zároveň v sobě má několik hlubokých poselství pro vnímavého čtenáře.

Autor: Veronika Černucká
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Dům krásy
Čeština

Dům krásy

0.0 0
od 199
Like

Latest articles

Už tento pátek budeme znát vítěze 25. ročníku ocenění ČESKÝ BESTSELLER 2023. V každé z deseti kategorií byly nominovány tři tituly, které se v roce 2023 zařadily mezi nejprodávanější v rámci sítě knihkupectví a e-shopu KNIHCENTRUM.cz a audioknihy prodávané prostřednictvím služeb Audiotéka. Slavnostní vyhlášení vítězů a předávání cen proběhne 1. března 2024 v Domě knihy KNIHCENTRUM v Ostravě.
Tereza Bartošová pokračuje v inspiraci Erbenovou Kyticí, a tak po Vodníkovi a Klekánici přichází Dceřina kletba.
Jste spokojení s nákupy na našem e-shopu a v kamenných prodejnách? Máte dobrou zkušenost se zákaznickým servisem a našimi knihkupci? Pokud ano, tak budeme velmi rádi za vaši podporu v soutěži ShopRoku.