NOVINKA ROBERTA BRYNDZY – Anděl smrti. Předprodej zahájen!

Autor v knize Balíček rozjíždí pořádnou show hned od prvních kapitol

Emma se vzpamatovává z nedávno prožitého traumatu. Se svým osudem se vyrovnává tak, že nevychází z domu, vše co je možné si obstará online a jedinou útěchou jsou jí její psí přítel a pozorný manžel.
Jednoho dne u jejích domovních dveří zazvoní pošťák. Jde se rozloučit, má svou poslední roznášku a poprosí Emmu o laskavost. Aby převzala balíček pro souseda, který není doma. Na tom by nebylo nic divného a pro běžného člověka ani nic tak děsivého. Emmu to však uvrhne do stavu permanentní paranoie. Jméno jejich údajného souseda totiž nikdy neslyšela a od chvíle, kdy balíček přenese přes svůj práh, se kolem ní začnou dít vážně divné věci.

Emma byla uznávanou psycholožkou, ale jak už to tak bývá, i ji dohnala situace velmi blízká tomu, co musela dennodenně řešit, byť ji nikdy nenapadlo, že by se nakonec měla tak bezprostředně týkat jí samotné. Je šťastně vdaná, ale někdy se jí zdá, že se nemůže spolehnout ani sama na sebe, natož na druhé, včetně vlastního manžela. Poté, co se stala obětí znásilnění a psychopat, přezdívaný Holič, ji připravil o vlasy, o důstojnost i o důvěru v lidstvo, není schopna vést normální život, natož snad pokračovat ve své praxi. Jediné, na čem jí záleží, je její pes a fakt, že se k ní už Holič nikdy nepřiblíží a bude dopaden a postaven před soud za to, co provedl jí i obětem, které neměly tolik štěstí jako ona, aby po útoku vyvázly živé.

Kniha Balíček od jednoho z nejúspěšnějších německých autorů psychothrillerů upoutá čtenáře kontrastem netradiční obálky a již velmi zavedeného a stále úspěšného konceptu nespolehlivé vypravěčky, která má za sebou traumatickou událost, jež značně poznamenala její soudnost a důvěryhodnost. Kariéra psychiatričky jí sice dává jistou výhodu ve schopnosti spolehlivě určit diagnózu, na druhou stranu, neříká se nadarmo, že kovářova kobyla vždycky chodí bosa.

Autor rozjíždí pořádnou show hned od prvních kapitol. Opravdu se s ničím nepáře a jeho schopnost zaujmout čtenáře a donutit ho se ke knize připoutat je nepopiratelná. Jste svědky hned několika děsivých, násilných či mrazivě realistických scén a najednou zjišťujete, že ačkoli vás to v jistém smyslu odpuzuje, vlastně nedokážete odlepit oči od stránek. Autor si libuje v neuspořádaných časových skocích do budoucnosti i zpět, které jen umocňují napětí, co se dělo předtím a jak se hrdinka mohla dostat z určité životní fáze do té pozdější. Co se k čertu událo mezi tím, aby došlo k tak zásadnímu obratu? Čtenář je neustále puzen zjišťovat, domýšlet si a zkrátka pokračovat v zamotaném, ale do detailu propracovaném příběhu, prošpikovaném šílenstvím, hrůzou a paranoiou.

Dialogy a popisy jsou proloženy nevyslovenými myšlenkami hrdinky, jež jsou od ostatního textu odlišeny kurzívou. Čtenář se tak hravě ocitá v centru dění a připadá si, jako by se nacházel přímo v Emmině hlavě. Téměř fyzicky cítí její strach, krátící se dech, šimrání v zátylku, jako by měl neustále v zádech pozorovatele, o kterém ví, přesto, že jej nikdy nezahlédl ani koutkem oka. Dokonale uvěříte tomu, že ona teď není nikde v bezpečí. Emma vám bude připadat jako naprostý šílenec. Vzápětí se zastydíte, že ji odsuzujete po tom, co (údajně) prožila. A následně dostanete facku v podobě dalšího zvratu a všechno bude jinak. A znovu. A znovu.

Fitzek se vydává i tam, kam se ostatní autoři neodvažují zajít. Máte-li pocit, že jste už v thrillerech zažili vše, Balíček má potenciál vás překvapit a zavést na místa, o kterých jste neměli ponětí, že by bylo možné je touto cestou navštívit. Autor si vybírá zajímavé kličky, ale nikdy si práci neulehčuje. Vše v jeho příběhu má smysl, řád a důvod. Nepíše zkratkovitě ani přespříliš nenatahuje. Vše dávkuje tak akorát, abyste nezačali šílet frustrací, kdy se konečně poodhalí další indicie, ani nebyli zklamaní odbytou gradací napětí.

Balíček se dá považovat za lehce nadprůměrný psychothriller s téměř revolučními nápady. I poměrně sečtělé čtenáře psychothrillerů dostane na kolena. Závěr je možná až lehce patetický, ale takovou drobnou pihu na kráse autorovi s lehkým srdcem odpustíte. Všechno před tím je totiž vybroušeno, jestli ne k dokonalosti, tak k téměř snovému stavu thrilleru. Balíček pod zajímavou obálkou skrývá rozhodně netradiční příběh plný výjimečně znepokojivých momentů a scén, ze kterých vám bude běhat mráz po zádech.

Hodnocení: 80 %
Autor: Kateřina Chybová
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of Balíček Psychothriller
Čeština

Balíček Psychothriller

4.5 2
199 163
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

Za hranicemi je hezky. Ale na našich hranicích taky. A moc.
Zastavte se letos na již 7. ročník největšího severomoravského vinařského festivalu Ostrava žije vínem, který se uskuteční 11. 5. 2024.
Rok 1828. Čínského sirotka Robina Swifta odveze tajemný profesor do Londýna. Tam studuje jazyky a připravuje se na den, kdy začne studovat na Oxfordu. Jenomže studia překladatelství jsou úplně jiná, než čekal. Jde tady o magii, ale i o politiku. Jak se Robin zachová, když Británie vyhlásí válku Číně?