Pojem compliance se v poslední době pevně ukotvil v českém právním prostředí. Obchodní korporace se musejí vyrovnat s neustále rostoucím množstvím právních předpisů, které je postihují za protiprávní jednání osob, jež za obchodní korporaci vystupují a jednají.
Compliance však neznamená zdaleka jen – v zásadě samozřejmou – povinnost, aby obchodní korporace, členové jejich orgánů a zaměstnanci dodržovali právní předpisy. Zahrnuje rovněž požadavek na existenci určité kvality nastavení vnitřního řízení a správy pro zajištění deklarovaného závazku obchodní korporace dodržovat obecně závazné právní předpisy, popřípadě interní a jiných předpisy.
Předkládaná publikace nabízí čtenářům praktický pohled na problematiku compliance v České republice. Autoři jednotlivých kapitol jsou praktikujícími právníky, pracovníky compliance útvarů tuzemských obchodních korporací, popř. specialisté na oblast investigativních služeb a vyšetřování korupce a podvodů. Při strukturování publikace se autoři orientovali podle oblastí, které jsou v tuzemské „compliance praxi“ klíčové. Vedle obecných témat o požadavcích na compliance řízení a správu tuzemských korporací (zahrnující též forenzní a další vyšetřovací činnosti, resp. interní vyšetřování a compliance prověrky) je zohledněna rovněž sektorová úprava ve vybraných oblastech podnikání, které vykazují specifické požadavky na compliance úpravu (bankovnictví, telekomunikace, energetika a farmaceutický průmysl).
Publikace přináší první ucelené pojednání o problematice compliance v podnikové praxi. Tuzemská podnikatelská praxe by ji měla tudíž shledat užitečnou při hledání optimálního řízení compliance rizik a zavádění organizačních útvarů pověřených funkcí compliance