Label
Nejnovější kniha Jareda Diamonda, nositele Pulitzerovy ceny, kterého znáte například díky knize Svět, který skončil včera.
Proč se některé národy vyrovnávají s rozvratem lépe než jiné? Můžeme spletité národní krize pochopit díky paralelám s krizovou terapií jednotlivce? A leží právě tady klíč k úspěšnému řešení palčivých problémů dnešního světa?
Polyhistor a držitel Pulitzerovy ceny Jared Diamond dokazuje, že ano. Jako příklady mu slouží moderní historie Japonska, Německa, Chile, Finska, USA, Indonésie a Austrálie, které prošly rozmanitými politickými i válečnými zvraty. Autor pak identifikuje dvanáct „terapeutických“ kroků a podmínek – od přijetí vlastní odpovědnosti až po opuštění dysfunkčních zásad a institucí – které těmto národům pomohly jejich existenční krize úspěšně překonat.
Diamond knihu komponuje jako pestrou fresku složenou z líčení velkých dramat i z detailních postřehů o sedmi zemích, které měl možnost důkladně poznat. Nabízí přitom odpovědi na řadu komplikovaných otázek týkajících se historie i naší současnosti.
- Jakou lekci si mohou odnést malé státy z pohnutých dějin Finska, ohroženého rozpínavým ruským obrem?
- Dá se exaktně určit, nakolik se do dějin národů a států promítá vliv jejich vůdců?
- Jak zvládlo Japonsko během padesáti let dohnat západní svět? A jak naopak neochota učit se od jiných zemí škodí USA?
- Kam dokázal státy vehnat nedostatek přírodních zdrojů a jak se s tímto problémem vypořádat v globalizovaném světě?
- Proč se Němci, Indonésané či Japonci vyrovnávají s temnými kapitolami své minulosti tak rozdílně a jaký to má na ně dopad?
- Proč jsou i zdánlivě stabilní demokracie křehké a jejich konec může přijít stejně nenadále a brutálně jako v Pinochetově Chile?