100. výročí narození autorky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové

Letos si připomínáme 100 let od narození výjimečné autorky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové.
Poznat laickým okem ilustrátora podle ilustrace, může být někdy pěkný oříšek. Tohle ovšem rozhodně nemůžeme říci o ilustracích Heleny Zmatlíkové, které jsou natolik identické, že je poznají už i ti nejmenší.

Možná pro začátek začneme menší otázkou. Co si představíte, když se řekne kocour? Většině z nás se asi vybaví běžný kocour různého zbarvení, kterého je možné potkat na každé vsi. Když se ale řekne kocour Modroočko, asi většině  z nás se ihned vybaví krásný kocour v šedivě sametovém kožíšku s obrovskými modrými kukadly přesně tak, jak ho nakreslila Helena Zmatlíková do knihy Josefa Koláře Z deníku kocoura Modroočka. Dodnes s úsměvem vzpomínám na večery, kdy nám maminka z této knihy předčítala, a my se den co den těšili na pokračování. 

Ilustrace Heleny Zmatlíkové nejednoho z nás provází už od útlého dětství. Teď se mi vybavil například příběh O jabloňce. Pamatujete si na něj?... A kdo se nesetkal s ilustrátorkou v přeškolních letech, dohnal to už v prvních dnech po nástupu do první třídy, kdy jsme poprvé otevřeli Slabikář Jiřího Žáčka a začali v něm listovat, a jediné, z čeho jsme byli moudří mezi těmi klikyháky, byly přenádherné ilustrace Heleny Zmatlíkové. S přibývajícím věkem a čtenářskými dovednostmi jsme mohli obdivovat ilustrace ve školních čítankách nebo jiných dětských knihách, jako byly příběhy O letadélku káněti, Honzíkova cesta nebo Anička malířka
 

Z deníku kocoura Modroočka

Zelenoočka, Bělovous Zrzunda, Kiki a především kocourek Modroočko – právě oni jsou hlavními hrdiny půvabných příhod Josefa Koláře, příhod, během nichž Modročko vyroste z malého kocourka v tatínka čtyř koťátek… Modroočkovy příhody pobaví a rozveselí, a navíc leccos zajímavého vypoví o vlastnostech a zvycích různých zvířátek.
zobrazit více
254
IHNED odesíláme

Cestopis s jezevčíkem

Veselé cestování po Evropě s jezevčíkem Aidou, babičkou Pomajzlovou a chodící postelí okouzlí děti i jejich rodiče neopakovatelným vtipem a viděním světa. Půvabnou knížku doprovázejí oblíbené ilustrace Heleny Zmatlíkové.
zobrazit více
230
IHNED odesíláme
Akce

O letadélku Káněti

V půvabné knížce prožijete spolu s dětmi Vojtou, Anežkou a Pepíčkem mnoho dobrodružství. Dočtete se v ní, co hlídá dědeček Kozelka na letišti, jak dopadne Vojtův let se psem Kociánkem a jak se jim podaří zachránit život pilota Hejduka. Příběh je doprovázen ilustracemi Heleny Zmatlíkové.
zobrazit více
245
IHNED odesíláme

Honzíkova cesta

Klasický příběh malého Honzíka, který jede sám vlakem k dědovi a babičce na vesnici je určen malým začínajícím čtenářům. Nové vydání v nové grafi cké úpravě.

audioteka.cz - ukázka z audioknihy a mp3 ke stažení do počítače či mobilního telefonu

zobrazit více
od 174
IHNED odesíláme

Děti z Bullerbynu

Prožijte dobrodružství šesti kamarádů na švédském venkově. Astrid Lindgrenová je nositelkou Ceny H. Ch. Andersena a zcela jistě patří mezi nejoblíbenější autorky knih pro děti nejen u nás. Lisa nám vypráví neuvěřitelné příběhy, které jste určitě zažili i vy. Strávíte s dětmi celý rok: jaro s koťátky, léto s prázdninami, podzim se školou, zimu s vánočními svátky.
zobrazit více
297
IHNED odesíláme

O jabloňce

Známé leporelo s kratičkým příběhem o Martínkovi a jabloňce, o tom, jak se v průběhu jednoho roku strom mění a co všechno se s ním děje.
zobrazit více
110
IHNED odesíláme

Kozí pohádka

To jsem já, bradička bílá! Otevřte, kůzlátka milá. Nesu sladké zelíčko, tak otevřte maličko! – Těmito líbeznými slůvky vlk přemlouvá kozlátka, aby mu otevřela, vyparáděný tak, že se musí děti smát, jak mu klobouk s pentlemi padne. Jedna z nejoblíbenějších dětských pohádek s ilustracemi Heleny Zmatlíkové, kterou děti znají nazpaměť od nejútlejšího dětství. Verši doprovází Věra Provazníková.
zobrazit více
110
IHNED odesíláme

Naše zvířátka

Oblíbené rozkládací leporelo pro nejmenší s obrázky známých zvířátek od Heleny Zmatlíkové.
zobrazit více
106
IHNED odesíláme

Slabikář

Oblíbený slabikář s vlídnými texty J. Žáčka obsahuje slabiky a slova pro nácvik uvědomělého čtení, dětské básně, říkadla a krátké příběhy s častou frekvencí přímé řeči.
zobrazit více
130
IHNED odesíláme

Hele, hele, říkanky

Leporelo, ve kterém pro děti srozumitelné a oblíbené obrázky Heleny Zmatlíkové doprovázejí krátké říkanky její vnučky Heleny Zmatlíkové, které si jistě získají oblibu u nejmenších děvčátek i chlapečků. Provázejí s humorem světem, se kterým se děti kolem sebe setkávají.

Pro děti od 3 let.

zobrazit více
122
IHNED odesíláme
Autor: Tereza Zapletalová
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Hrajeme si celý den

Hrajeme si celý den

0.0 0
149 127
IHNED odesíláme

Každý dům má doma

0.0 0
149 122
IHNED odesíláme

Dětem

0.0 0
279 251
IHNED odesíláme

Šiju boty do roboty

0.0 0
129 110
IHNED odesíláme

Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek

5.0 3
399 359
IHNED odesíláme

Bylo jednou jedno loutkové divadlo

0.0 0
299 269
IHNED odesíláme

O čem se mi v noci zdálo

0.0 0
149 122
IHNED odesíláme

Táňa a tři medvědi

3.0 1
79
IHNED odesíláme
Like
Leave your comment

Latest articles

„Na tomto světě jsou místa, kde se od kamenů stále ještě odráží ozvěna minulosti.“ – citace z knihy, str. 7 –
Vyhrajte barvitý cestopis od íránistky a arabistky Lenky Hrabalové, která má s touto fascinující tajemnou zemí více než desetiletou zkušenost.
Prémiový obsah
číst více
Hra pro členy věrnostního programu KNIHCENTRUM.CZ. Ulovte KNIHCENTY a vyberte si dárek.