Začít hrát
 

Zakarpatí

Pevná bez přebalu lesklá
EAN:9788090906211
České a slovenské stopy v záhadném kraji Ukrajiny
Manufacturer: ČESKÁ CITADELA

Zboží máme skladem. Expedujeme nejpozději druhý pracovní den.

Availability: IHNED odesíláme
Show qty on stock
399 Kč
327 Kč
399 Kč
327 Kč
Annotation

Zakarpatí je nejzápadnější část Ukrajiny a region, který je díky společné historii v rámci Československa, doposud propojený s osudy mnoha Čechů. Vazby obyvatel Zakarpatí na Čechy a Moravu jsou však mnohem větší a sahají až k Velké Moravě. Součástí jednoho státu jsme byli i za Rakousko-Uherska. ***** Zakarpatí je pro autora srdcovou záležitostí. Pocházela osud jeho první manželka, se kterou měl možnost detailně poznat, tento dodnes záhadami opředený kraj. Vydal se po stopách Nikoly Šuhaje, u kterého přináší na základě získaných dokumentů, nové, zásadní poznatky. 

Zvláště cenná jsou Syručkova bádání v zakarpatské historii, pátrání o původu Rusínů a rusínštiny, životě Zakarpatců v období Masarykovy první republiky a porovnání s poválečnou historií, kdy tento kraj byl jako Zakarpatská oblast připojen k Ukrajinské sovětské republice. Předtím Podkarpatská Rus zažila tisíciletou nadvládu uherského království. Zachycuje řadu svědectví, například manželky Vladislava Vančury Ludmily, Haliny Pawlowské, herce Jaroslava Marvana, Ludvíka Svobody a dalších, kteří na Zakarpatí působili.

Autor nám rovněž představuje významné osobnosti tohoto kraje. Působila tu například celá malířská škola, proslavil se místní rodák řezbář Vasil Svida, který se stal národním umělcem.

Přestože kniha není turistickým průvodcem, je ideální volbou pro všechny, kteří se chtějí s tímto téměř zapomenutým krajem v srdci Evropy, jenž po dvacet let patřil k Československé republice, blíže seznámit.

Products specifications
Podnázev České a slovenské stopy v záhadném kraji Ukrajiny
Druh sortimentu Kniha
Autor Milan Syruček
Značka ČESKÁ CITADELA
V prodeji od 08.11.2023
Rok vydání 2023
Pořadí vydání 1. vydání
Rozměry 14.2 x 21.3 x 2.0 cm
Hmotnost 0.44 kg
Vazba Pevná bez přebalu lesklá
Počet stran 272
ISBN 978-80-909062-1-1
EAN 9788090906211
Interní kód 0435107
Produktový manažer Jana Hulová (jana.hulova@knihcentrum.cz)
Ceny dopravy
Vývoj ceny