Začít hrát
 
 

Právě je správný čas pořídit si čtení od Larse Keplera! Od 199 Kč. 

Virál - psychologicky propracovaný thriller

Virál je kniha nejen o katastrofálním dopadu virality sociálních sítí při úniku informací na lidskou psychiku, ale i o vyrovnávání se s vlastní identitou, moci jedním činem ublížit mnoha lidem, včetně sebe sama, prozření ve vztazích, experimentech s drogami a alkoholem, cestě k odpoutání se a o lítosti nad vlastním osudem.
Vzorná adoptovaná Su, která nikdy z úst nevypustila ani jedno sprosté slovo a vždy byla spíš bojácná a uzavřená, se po maturitě vydává se svou rebelantskou sestrou Leou na prázdniny na Mallorcu. Divoká a nespoutaná Lea z toho nemá radost. V době puberty se obě dívky odcizily, ale Lea ví, že bez Su, která na ni má dohlídnout, ji matka do prázdninového resortu Magaluf, nepustí. Žije se tam prakticky pouze v klubech a barech a o střízlivého člověka tam nezavadíte a to je to, co Leu a její kamarádky tak láká. Lea svou sestru začne přetvářet k obrazu svému, až se nakonec na internet dostane video, kde dříve málem nepolíbená Su provozuje orální sex se dvanácti muži za důkladné podpory nepočítaného množství přihlížejících. Video se rychle šíří internetem a Su se rozhodne uprchnout před pravdou a zostuzením a nevrátí se s Leou domů. Matka obou dívek, která je významnou skotskou soudkyní, vezme spravedlnost do vlastních rukou. Dostat svou adoptivní dceru domů se stane její absolutní životní prioritou.

Ruth a Bernard Su adoptovali, když byla ještě úplně malinkaté miminko a oni měli potíže s početím vlastního potomka. Jak už to tak bývá, chvíli po adopci se Ruth podařilo otěhotnět a oni tedy vychovávali současně dvě stejně staré holčičky, každou úplně jinou, nejen co se barvy pleti týče. Su, dívka korejského původu, která se narodila příliš mladé matce, se o své kořeny zajímala vždy jen velmi vágně. Své adoptivní rodiče miluje nade vše a svou mladší, bílou sestřičku také. Su byla vždy a za každých okolností zdvořilá a vzorná. Ve škole a sportovních aktivitách excelovala a období vzdoru se jí nějakým zázrakem vyhnulo. Lea, vlastní dcera Bernarda a Ruth je naopak od mládí zvyklá jít za každou cenu proti proudu, pro ostřejší slovo nikdy nejde daleko a pojem promiskuita jí také není cizí.

Virální videa nejsou pro ostřílené uživatele internetu žádnou velkou novinkou. Jednou za čas se něco podobného objeví, všichni, kdo se pohybují po záhadných zákoutích internetu to shlédnou a po pár týdnech o tom už prakticky nikdo neví. Na tento fakt spoléhá i Su, která se rozhodne zmizet z radarů a schovává se, dokud šílenství a humbuk kolem jejího zneuctění neutichne. Málokdo už ale ví, jak je to s právem na ochranu soukromí a jak proti podobné invazi do morálních hodnot bojovat.

Helen Fitzgeraldová se skrz postavu soudkyně Ruth Oliphantové-Brotheridgeové zabývá právě tímto aspektem. Dopadem podobného neštěstí na rodinu, hodnotami lidí, kteří jsou schopni jinou lidskou bytost takto ponížit, tématem pomsty a odpuštění a v neposlední řadě záhadou, jak se něco podobného může stát dívce, jako je Su.

Virál je kniha nejen o katastrofálním dopadu virality sociálních sítí při úniku informací na lidskou psychiku, ale i o vyrovnávání se s vlastní identitou, moci jedním činem ublížit mnoha lidem, včetně sebe sama, prozření ve vztazích, experimentech s drogami a alkoholem, cestě k odpoutání se a o lítosti nad vlastním osudem.

Kniha je dovedně napsaným thrillerem s chytlavým tématem a povedeným průběhem. Je napínavá, čtivá a zajímavě ojedinělá. Obsahuje množství nečekaných rozhodnutí a neuvěřitelných zvratů. Pohybuje se na hraně toho, co si ještě dovedeme představit, že se jedné rodině stane ve skutečném životě a nese varování ohledně střežení soukromí.

Virál potěší každého čtenáře, který si libuje ve čtivých a dobře psychologicky propracovaných thrillerech, které jsou tak trochu jiné. Vznáší otázky o tom, koho podobná událost vlastně nejvíce ovlivní, kdo v podobných situacích nejvíce trpí a na koho bude nakonec největší spoleh. Autorka si s tématem poradila skvěle, nezapomněla přidat humor, ani důvody k dojetí. Píše úžasně, má bezkonkurenční nápady a v neposlední řadě – ví kdy přestat, což je u autorů vzácná vlastnost. Virál se zkrátka povedl a přeji mu, aby se rozšířil stejně masově, jako Suino video.

Hodnocení: 80%
Autor: Kateřina Chybová
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Like

Latest articles

Román Kniha osudu íránské socioložky a psycholožky Parínúš Saníí, jež pracovala jako vedoucí výzkumného oddělení v Nejvyšší koordinační radě pro technické a odborné vzdělávání Ministerstva školství v Íránu, je v její rodné zemi zakázán. Proč? Protože podává reálný obraz íránské společnosti a přístupu zejména k ženské otázce v jeho surové podobě. Postavení žen v těchto končinách není zrovna ukázkové, to už víme, ale prozatím máme k dispozici velmi málo autentických výpovědí žen, kterých se to přímo týká.
Vincent King před třiceti lety zapříčinil smrt sedmileté dívenky. Po odpykání trestu se vrací do rodného města. Brzy dojde k tragické události a poté další. Kam je člověk ochoten zajít, aby ochránil své blízké? Co jsme schopni udělat z pomsty a co z lásky? Existuje dobro a zlo. To mezitím se nazývá život.
Léto je v plném proudu a je to rozhodně ten nejlepší čas na čtení. S námi vám žádné dobrodružství neuteče, mrkněte na novinky, které vycházejí v první polovině prázdnin.