Sál smrti je bezpochyby tím nejlepším, co “čínské thrillery” zatím nabídly

V nejnovější Mayově knize společně se soudní patoložkou Margaret Cambellovou a detektivem Li Jenem opět vracíme do Číny. Tam na ně tentokrát čeká hrůzný zločin, jaký v této zemi dosud neměl obdoby.
Od doby, kdy u nakladatelství Host vyšla první kniha Petera Maye, uplynul již nějaký ten čas. Za tu dobu si autor u nás stihl získat dlouhý zástup příznivců, kteří netrpělivě očekávají další jeho knihu. Nyní se v nejnovější Mayově knize společně se soudní patoložkou Margaret Cambellovou a detektivem Li Jenem opět vracíme do Číny. Tam na ně tentokrát čeká hrůzný zločin, jaký v této zemi dosud neměl obdoby.

Čínské thrillery nejsou na našem trhu rozhodně žádnou novinkou. Sál smrti je již v pořadí třetí knihou této exotické série, v níž hrají prim americká patoložka Margaret Cambellová a čínský policista Li Jen. Pokud vám však až doposud tato série unikala, dost možná nastal ten pravý čas to napravit. Sál smrti je totiž bezpochyby tím nejlepším, co “čínské thrillery” zatím nabídly.

Již předchozí knihy této série nabídly vcelku pozoruhodné zločiny a ani Sál smrti v tomto ohledu rozhodně není jiný. Možná by se chtělo říct: ba právě naopak, jelikož Peter May se tentokrát rozhodl trochu přitvrdit a mrtvolami rozhodně nešetří. O tom se přesvědčíme vcelku záhy, když je v Šanghaji objeven hromadný hrob v němž je nalezeno osmnáct znetvořených, rozkouskovaných ženských těl. Po tomto nálezu je více než jasné, že tamní policie má opravdu závažný problém, jenž neunikne ani ostřížímu pohledu západních médií.

Komisař Li Jen je tak povolán, aby pomohl svým šanghajským kolegům a zároveň prošetřil možnou spojitost se starou nevyřešenou vraždou v Pekingu. Li se tak vydává do kosmopolitní metropole, která je na hony vzdálená hlavnímu městu. Perla Orientu však skrývá mnohem víc než jen masové hroby. Na Li Jena tak čeká nejen vyřešení nejhrůznějšího zločinu, jaký v Číně nemá obdoby, ale zároveň se bude muset čelem postavit k problémům, které v jeho vztahu s Margaret Cambellovou vznikají.

Jak jsme si již u předchozích dílů mohli zvyknout, autor v “čínských thrillerech” čtenářům postupně ukazuje zajímavosti a zvláštnosti této země s tisíciletou tradicí. Nejinak je tomu i zde. Tentokrát však na nás nečeká pohled do minulosti, ani rozdíly mezi západní a východní kulturou, ale pohled na to, jak rozdílně mohou v Číně vypadat jednotlivá města. Rozdíl mezi Pekingem a Šanghají, jenž měla i díky své historii vždy daleko blíže k “západu”, je zde patrný na první pohled. A v postavě Li Jena dostáváme krásný příklad toho, že i sami číňané mohou být těmito markantními rozdíly opravdu zaskočeni.

Autorovi se každopádně opět podařilo skvěle vystihnout atmosféru, která v tomto rychle rozvíjejícím se městě panuje. Šanghaj je po všech stránkách hodně moderní město a i celková atmosféra jejich obyvatel se hodně vymyká běžnému čínskému standardu. Tento fakt se Peteru Mayovi podařilo zachytit opravdu věrohodně. Navíc tentokrát ubral i na romantické linii, kterou mu někteří čtenáři v předchozí knize vyčítali a vrací se blíže ke stavu z úvodu prvního dílu, kdy se naši hrdinové nemohli prakticky vystát. Nutno říct, že tato rovina plná sarkasmu a vzájemného pošťuchování jim sluší daleko více než přeslazené cukrování, z něhož by i Willy Wonka chytil cukrovku.

Když si však odmyslíme všechny milostné trampoty hlavních hrdinů, stále nám zůstane skvělý detektivní příběh, který nabízí takřka vše, co by od něj mohl čtenář chtít. Celkový dojem podtrhuje i výborné tempo a lehkost, s jakou je kniha napsána. Autor neopomněl ani na nějaký ten zvrat, takže dojem je takřka dokonalý. Jedinou kaňkou na kráse může být fakt, že tak nějak už od začátku tušíte, co se za vraždami skrývá a kam děj povede. Peter May si sem tam dopomohl menší náhodou, která byla občas až moc okatá.

Jako celek však působí kniha velice kompaktním dojmem, který z něj dělá výborného společníka k přečtení. Sál smrti si tak rozhodně zaslouží vaši pozornost. A pokud jste se s “čínskými thrillery” ještě nesetkali, je čas to napravit, protože tato série je díl od dílu lepší a lepší. Nezbývá tedy než čekat, co si pro nás Peter May připraví ve čtvrtém dílu této exotické detektivní série.

Hodnocení: 85%
Autor: Petr Čapek


Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Picture of Sál smrti
Čeština

Sál smrti

0.0 0
329 270
IHNED odesíláme
Čeština

Pán ohně

4.0 2
329 270
IHNED odesíláme
Čeština

Čtvrtá oběť

0.0 0
329 270
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

Dámy, ženy, děvčata, vítejte ve světě romantické beletrie, kde láska a vášeň neznají hranic! Ale jak si vybrat knihu, která vám poskytne přesně ten druh zážitku, který hledáte?
Knížka mě zaujala svou obálkou, názvem a také anotací. A nezklamala.
Že to nejde dohromady? Zbabělí hrdinové? Přesně takoví jsme ale my. My obyčejní lidé, kteří toužíme po hrdinských činech, ale moc dobře si uvědomujeme, že jsme spíše slaboši. Někdo to možná myslí dobře, někdo si rovnou přizná, že je prevít, a někomu jen nepřály okolnosti. Výsledek je všelijaký, ale takový už je holt život.