Začít hrát
 

Recenze: Zahrada - přírodní, okrasná, užitková

Nádherná a svého druhu originální kniha, která nadchne každého zahradního kutila!

Za hlavní přednost života na vesnici oproti tomu ve městě považuji (pokud tedy má člověk nějaký ten kousek vlastní půdy) možnost zahradničení. Pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu jsou k nezaplacení, protože lepší relaxace prostě neexistuje, přičemž dalším plusem je bonus v podobě vlastních výpěstků. Ovoce a zelenina ze zahrádky určitě chutná líp než ze supermarketu a k zahození nejsou (při dnešních „antilidových“ cenách) ani takto ušetřené peníze. Vzpomínám si, že jednou jsem při pohledu na své záhony cibule, mrkve, cuket a okurek a na trávník, kde se batolila malá žlutá káčata, dokonce složil následující básničku:

BIOŽIVOT 

Když jsem se v Albertu podíval na ceny

drůbežích produktů, jablek a pórku

šel jsem si druhý den zakoupit kačeny

které si vykrmím na vlastním dvorku

 

Květák a zelí si rovněž sám pěstuji

poté, co v Tescu jsem viděl je shnilé –

Lídlovi vzkazuji: „Jím zdravě, děkuji!“

a velkým obloukem vyhnu se Bille...

Ovšem nejen domácími bioprodukty živ je člověk a Ilona Prath-Krejčová už názvem své knihy (Zahrada – přírodní, okrasná, užitková) dává na srozuměnou, že nemáme pouze žaludek, ale i duši, která rovněž potřebuje svou stravu. A taková s láskou a fortelem vybudovaná okrasná zahrada může být takřka nevyčerpatelným rezervoárem výživných podnětů pro naše „vnitřno“. Kapitola s názvem Uplatnění smyslů v zahradě podává pro to množství nádherných důkazů a v této souvislosti bych si autorku dovolil doplnit i o některé vlastní postřehy. I když s tou její „profesionální“ se moje „amatérská“ zahrada může srovnávat jen stěží, i v ní lze prožít krásné momenty – třeba když vidím záhon kvetoucích cínií doslova obsypaný pavími oky (před lety, kdy ještě nebyl tak vzácný, sem občas přilétl i otakárek ovocný), čmeláky, nořící se do hlubin tulipánů a následně z nich vylézající k nepoznání zaprášené oranžovým pylem, když slyším večerní kuňkání žab, přes den kdesi ukrytých a pak vyrážejících na noční lov za hmyzem, nebo si přičichnu k mátě či šalvěji...

Kniha Ilony Prath-Krejčové je natolik obsáhlá a informačně bohatá, že ji můžeme označit za svého druhu encyklopedii zahradničení. To, že je odbornicí na slovo vzatou, dokazuje autorka především tím, že ať už jde o jakýkoliv typ či druh zahrady, vždy má po ruce spoustu užitečných rad, navíc o to cennějších, že pocházejí z její osobní dlouholeté zkušenosti. Její vyprávění je okořeněno mnoha humornými příhodami, neboť za léta zahradnické praxe si užila kromě jiného také spoustu legrace a s úsměvem se dokáže povznést i nad některé méně radostné situace (viz např. pasáž o slimácích).

Především je však Ilona Prath-Krejčová perfekcionistka s úžasným smyslem pro detail. Někomu by se třeba mohlo zdát (a tento názor jsem dřív zastával i já), že je vcelku jedno, jak si zahradu zařídíme. Z knihy se naproti tomu dozvídáme o důležitosti barevného sladění jednotlivých míst a zákoutí či o nutnosti dlouhodobější vize – je třeba se připravit na to, že stromy, keře a rostliny časem vyrostou a tento fakt zohlednit hned na začátku při plánování celkové koncepce zahrady.

Závěrem bych chtěl poděkovat nakladatelství Grada za to, že si při obrovské žánrové rozmanitosti vydávaných titulů dovede „najít čas“ i na „zahradnickou“ literaturu. Pokládám si za čest, že mi byl zaslán recenzní výtisk knihy Zahrada – přírodní, okrasná, užitková a věřím, že jí budou čtenáři nadšení stejně jako já!

Autor: Jan Hofírek

 

 

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like

Latest articles

Šéfinspektor Robert Kett se dosud nevzpamatoval z tragických událostí, které postihly jeho rodinu. Když mu nadřízený nabídne dovolenou v domě na pobřeží, zprvu je nadšený. Ovšem to pouze do chvíle, kdy se dovolená změní v pátrání po únosci dětí. Po únosci, který miluje hry a dětské říkanky a vyloženě se baví tím, jaké utrpení působí.
„Náš život je souhrnem našich rozhodnutí.“ – citace z knihy, str. 33 –
Nenechte si ujít nejnovější díl podcastu "Z druhé stránky", kde není hostem nikdo jiný než Albert Čuba – herec, divadelní magnát, a také spisovatel, který je srdcem a duší spojen s městem Ostrava.