Recenze: Obřad

Nachlup stejná vražda jako před sedmi lety. Ale pachatel sedí ve vězení. Kdo to tedy udělal? A proč vlastně? Vždyť to byly sestry! Obě měly těsně před svatbou, hlavu plnou snů a očekávání. No a teď? Teď mají hlavu plnou úplně něčeho jiného. Pusťte si chytlavý hlas Miny Mazzini, nalejte grappu a otevřete tuhle žhavou španělskou novinku.

Španělsko. Země, která mě přitahuje doslova magickou silou. Sice jsem dosud navštívil jen několik málo míst východního pobřeží, ale takový Madrid, tam se musí krásně žít! A místo zvané Radostná vyhlídka láká k návštěvě o to více. Škoda, že to tam zrovna uzavřeli z důvodu nálezu mrtvoly dívky, jež se nevrátila domů z divoké rozlučky se svobodou…

První mrtvola policejního nováčka Ángela Zárateho a hned mu případ sebrali agenti Oddělení analýzy případů. Ti obvykle přebírají pátrání, když se vymkne z rukou. Někdy kvůli neschopnosti policistů, někdy pro podezření, že jsou do záležitosti vyšetřovatelé nějak zapleteni, jindy prostě proto, že se případ postupně tolik zamotal, až bylo velmi těžké ho zase rozmotat. Někdo by je mohl považovat za jakési superpolicisty, ve Španělsku jsou to prostě jenom ti, kdo musejí sníst, co jiní nadrobili, protože už není na koho to dál hodit. Jediný rozdíl je v tom, že mají k dispozici lepší vybavení než kterékoli jiné oddělení.

Tým fungující jako dobře promazaný stroj sestává z patologa Buendíi, agentů Orduña původem ze zásahové jednotky a svérázné Chescy, jež přišla z oddělení vražd, či okouzlující babičky Mariajo, která se po usednutí za klávesnici promění ve všehoschopnou IT odbornici. Hlavou týmu je inspektorka Elena Blancová. Ultra sexy šéfová, která do sebe po fajrontu kope panáky grappy, občas ubalí jointa, jezdí ve starém žigulíku a zbožňuje písně italské zpěvačky Miny Mazziny. Pravidelně vystupuje v karaoke baru. Zpívá procítěně, protahuje závěrečné samohlásky, uvědomuje si žhavost svého hlasu, jako by to byla struna nasáklá pivem. A pak odchází s prvním chlapem, kterého uvidí. Myslel jsem, že si umí užívat života. Než jsem na jejím balkoně objevil tajemnou blikající krabičku, jež má být klíčem k jejím vnitřním démonům.

------

Cochliomyia hominivorax. Ne, to není název písně od Miny, i když i těmi je kniha poměrně hustě protkána a jednou slokou také uvozena každá z pěti jejich částí. Je to latinský název mouchy, naprosto neškodné a na pohled docela obyčejné. V larválním stádiu je to ale červ, jemuž za potravu slouží živé tkáně, klidně i lidské. Těchto červů v knize najdete hodně. Kdo je natolik šílený, aby jimi nechal zaživa sežrat mozky svých obětí? A co je ještě horší, vždyť ten chlap sedí už sedm let ve vězení!

 

Zprvu jsem se ztrácel ve jménech postav, postupně však jako bych byl přímo na místě a také se snažil přijít na to, kdo je vrahem Susany a Lary. Je pachatel jen jeden, nebo má napodobitele? Zavřeli před sedmi lety nevinného? Nedokázal jsem také zařadit vyprávění o malém chlapci a verše z úvodu každé části. Čím více stránek (a grappy) jsem zhltnul, tím více pak do sebe začalo všechno zapadat. A na konci mám pocit, že zodpovězeno bylo úplně všechno, co se zpočátku zdálo nepochopitelné a tajemné, včetně třeba 1500 let zapomenutého náboženství. I přesto jsem si těsně před závěrečnou 347. stranou začal říkat, že tohle by mohlo mít pokračování. A ono opravdu bude! Tedy ve španělském originále už jsou venku celkem čtyři díly. Na to si zatím netroufám, ale červ(íček) v hlavě už hlodá…

Je pravdou, že obal prodává a název taky. Ve světě tuhle knihu znají jako Cikánskou nevěstu a vyšla v roce 2018. Na obálce všech čtyř dílů najdete geometrické tvary. A také mouchy. První díl má jednu, druhý dvě, a tak dále. Nicméně náš český název Obřad i obálka na mě působí mnohem tajemněji a tedy lákavěji. Samotný obrázek trnové koruny pochází ze seriálu, který od loňského podzimu nabízí jedna španělská streamovací služba a je natočen přesně podle této knihy.

Až se do Obřadu pustíte, bude vám jasné, že nic není takové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ani autorka Carmen Mola není taková, jak by se mohlo zdát. Kromě této tetralogie má na svědomí také thriller Bestie, jenž okamžitě strhl žebříčky bestsellerů a získal prestižní literární cenu. Při přebírání vyšlo najevo, že jde o pseudonym, za kterým se skrývají tři spisovatelé a scenáristé: Jorge Díaz, Agustín Martínez a Antonio Mercero. Tak na tohle je potřeba se napít. „Potřebuju grappu. Jdeš se mnou?“

Na závěr bych chtěl poděkovat e-shopu KNIHCENTRUM.cz a nakladatelství Kniha Zlín za recenzní výtisk a možnost dostat čtením Obřadu do hlavy pár červů ještě před oficiálním vydáním.

Autor: Petr Hořínek

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Obřad

5.0 2
od 329
Like
Leave your comment

Latest articles

Hledáte program pro své žáky? Nabízíme zábavné exkurze pro děti v Ostravě, Praze, Brně a Novém Jičíně, které jsou přizpůsobeny věku dětí. Zjistíte, že kniha není nuda.
Jedním slovem: wow … Nádherný příběh plný partnerské i mateřské lásky, a přece tolik bolestný. Některé pasáže byly až k uzoufání smutné, braly mi dech, nutily mě číst dál a dál a doufat, že nakonec přeci jen vše dobře skončí. Jenže život je jeden obrovský boj a tento román je toho důkazem.
Pojďte si zasoutěžit o kuchařku, v níž na vás čeká lahodná nálož receptů pro pomalý hrnec od oblíbené food bloggerky. Knihu získají 2 výherci.
Prémiový obsah
číst více