Začít hrát
 
 

VÁNOČNÍ KNIHOHRANÍ: hádejte knihy, využijte speciální slevy a vyhrajte luxusní ceny

Recenze: Mojenka

Mojenka je krásná knížka pro mladé slečny. Uklidní příjemnou rodinnou atmosférou – popis rodiny, kde vztahy fungují, jak mají, je pohlazením po duši. Narušuje to jen jedna šereda, která z milující maminky vysává energii... nemoc.

Magdalena nebo Mojenka je žačka páté třídy, která miluje přírodu a zvířata. Lásku jí vštípila maminka, je to totiž přírodovědkyně. Často spolu chodí do lesa a vyprávějí si o všem, co kolem sebe vidí, nebo sbírají houby. Mojenka je zvídavá a nasává všechny informace jako strom. Ty mimochodem maminka miluje nejvíc. Majda je neposedné šídlo, a tak se v příběhu najde místo i pro vtipné situace. A je to tak správně, vždyť je to ještě malá holka a nemá se trápit ničím špatným. Nicméně je z ní cítit i to, že bytelné rodinné zázemí ji formuje do slečny, která má správně nastavené hodnoty. Toho si na románu velmi cením, připadá mi, že v dnešní době je potřeba posilovat rodinné vazby a rozumné vzory co nejvíce. Maminka je klidné stvoření, které má pro svou dceru vždy otevřenou náruč. Cvalík tatínek je naoko vším, co vyžaduje situace, vše ale bere s lehkostí a snaží se do všeho vnést legraci. A babička… to je prostě ta pravá babička, která drží ochrannou ruku nad všemi, pomáhá, pro vlídné slovo nejde daleko a – voní. Takovou tou vůní, kterou si v paměti chcete udržet už navždycky. Znáte to taky?

Do tohoto prostředí se ale snaží neplánovaně vmísit něco, co má rodinu roztříštit už napořád. Neřád, který jen bere a bere – sílu, hmotnost, vlasy, čas… Mojenka je napsána velmi citlivým způsobem. Je vyprávěna z pohledu malé hlavní hrdinky, a tudíž je mluva hovorová, styl je odlehčený a dozvídáme se hned z první ruky, jak Majda vše kolem sebe vnímá.

 

Text doprovázejí barevné ilustrace Andrey Tachezy v dětském stylu. V jednom obrázku se snaží zachytit více situací, o kterých právě čteme. Větší písmo naznačuje, že knihu mohou vzít do rukou i o kapku mladší děti, než je Majdalenka. Autorka věnovala poeticky knihu „Dcerce“.

 

Kniha má sic unylou obálku, ale i přes to zlo, které se v rodině snaží převzít moc, prosvětluje svou náladou. Musím se opakovat, ale vztahy napříč rodinou jsou stěžejní a ukazují fungující skupinu příbuzných. Mojenka se Olze Stehlíkové moc povedla. Tento dětský příběh může rodinám předat mnoho…
 
Autorka: Radka

Četli jste Mojenku? Napište nám k ní hodnocení a získejte body ve věrnostním programu. 

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Já, člověk

5.0 1
od 249
Čeština

Kluci netančej!

0.0 0
249 212
Vyprodáno
Čeština

Mojenka

4.0 1
399 327
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

„Musí nám být jasné, že v německých dějinách byly Čechy a Morava srdcem Říše, srdcem, které bylo v příznivých dobách vždy pevností němectví, citadelou Evropy.“ – citace z knihy, str. 37 –
Pojďte se s námi podívat, jaké společenské hry měly u našich zákazníků největší úspěch. 💯
Ve čtvrtek 7. prosince zavítal do Ostravy Roman Vaněk, kde představil na besedě v Domě knihy KNIHCENTRUM.cz svou nejnovější kuchařku Sváteční.
--> -->