Recenze: Co dělají pocity?

My dospělí si často řekneme, že o emocích víme své. Přesto nás dokáží překvapovat a způsobit, že v nich tápeme. A co potom naše dítka?

Ta si džunglí pocitů prochází každičký den, což může být pěkně matoucí. Někdy by to prostě chtělo mít šikovného průvodce. Jistě se shodneme, že by se nám i dětem občas hodilo, mít ho po ruce. Do mých rukou se dostal, a to od polské autorky Tiny OziewiczovéAutorce se podařilo najít pro svůj knižní záměr ilustrátorku Aleksandru Zajac a jejich spolupráce se ukázala jako ta pravá. Společně dokázaly spojit minimum poetického textu s nádhernými ilustracemi a pustily do světa dětskou knihu pod názvem Co dělají pocity?

Mě kniha oslovila právě tím, že si na nic nehraje. Text nedělá díru do hlavy odbornými moudry a ilustrace nekřičí. Naopak jsou ve velmi jemných tónech a pomáhají vytvářet bezpečný prostor pro pochopení. Kniha je tedy jen našim průvodcem, kdy „strach předstírá, že není” a „vděčnost hřeje”. A jako průvodce nabízí svůj jedinečný pohled a zároveň vytváří místo pro vlastní interpretaci.

Kniha Co dělají pocity? je doporučena pro děti 5+. Spolupráce rodičů zde ale bude přínosná a myslím, že i vyžadována. Dle mého názoru až starší děti, které už mají s emocemi svou zkušenost, mohou s knihou pracovat sami.  Danou emoci si již umí přirovnat a pochopit význam krátkého textu, třeba že „štěstí někam letí v mýdlové bublině unášené větrem”.  

Přeji vám, ať se i vy necháte unášet větrem a pustíte se odvážně s dětmi do mnohdy zmatené džungle pocitů. Průvodcem vám bude pěkná kniha plná emocí „těch malých, velkých, roztomilých i strašidelných bytůstek, které všechny do jedné přebývají v našem nitru”.

Doporučila bych ji i pedagogům či knihovníkům pro další tvůrčí práci.

Autor: Lada Vlčková

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Co dělají pocity?

5.0 1
349 286
IHNED odesíláme
Like
Leave your comment

Latest articles

Každý týden tady pro vás máme Dobré čtení na obzoru. V krátkém videu se o knize něco dozvíte a třeba vám pomůže při rozhodování, zdali si knihu koupit.
Příběh sester rozdílných jako den a noc, život a smrt, to jsou Vesna a Morana. Tak rozdílné, ale přesto mezi sebou mají silné pouto.
Kdo jsou jednorožci, za čím se ženou a proč by měli vyčnívat? Ptám se, když prvně beru do ruky knihu s obálkou, která jde proti proudu.