Malin Forsová je zpět v sedmém pokračování oblíbené detektivní série

Abstinující alkoholička Malin Forsová se vrací již po sedmé na pulty knihkupců a spolu s ní i další případ pro linköpingskou policii.
Abstinující alkoholička Malin Forsová se vrací již po sedmé na pulty knihkupců a spolu s ní i další případ pro linköpingskou policii. Bude však i tentokrát fungovat jedinečné spojení hrůzného násilí a lyričnosti, kterou se tato série vyznačuje? Nebo se bude Mons Kallentoft již zbytečně opakovat? Než se však dozvíme závěrečný verdikt, nahlédněme, co ukrývají Větrné duše

Fanouškům severských detektivek asi netřeba jméno Mons Kallentoft dlouze představovat. Tento autor již s námi nějaký ten rok je a za tu dobu si jeho knihy získaly vcelku slušný zástup fanoušků. O jeho oblibě svědčí i fakt, že mu koncem loňského roku začala u nás vycházet zcela nová krimi série. O té však někdy příště. Teď se zaměřme na starou známou Malin Forsovou, která je tady s námi již od roku 2011 a jejíž série v současné chvíli čítá rovných sedm dílů. A co si autor pro své fanoušky tentokrát připravil?

Větrné duše jsou v mnoha ohledech jiné než předešlé díly série, přesto však zůstávají důvěrně známé. Jednou z odlišností je fakt, že na nás hned na začátku knihy nečeká brutální vražda. Navíc samotný příběh i vyšetřování případu se nese v daleko osobnější rovině než tomu bylo doposud. Může za to především Malinina dcera Tova, která dostala v této knize trochu více prostoru.

Ta je o letních prázdninách na brigádě v místním domově důchodců. A právě zde jednoho dne zemře devětasedmdesátiletý Konrad Karlsson, oběšený na šňůře od signalizačního zvonku. Na první pohled se jedná o jasnou sebevraždu. Přesto všichni kdo jej znali tvrdí, že neměl důvod brát si život. Podezření, že se ve skutečnosti jednalo o vraždu postupně sílí a na Malin a její tým tak čeká další nelehký případ, v němž ale nic do sebe nezapadá…

Jak již bylo řečeno celá tato kniha se nese v daleko více osobnějším duchu, než předešlé. A to i přesto, že tato série je hodně zaměřená na samotnou hlavní hrdinku. V této knize se to však posouvá ještě o stupínek dál. Dosytosti si tak užijeme Malinina osobního života. Budeme sledovat jak se vyvíjí, či stagnuje její vztah s dcerou, či jak se vyrovnává s těžkým rozchodem, který ji nedávno potkal. Stranou nezůstane samozřejmě ani její věčný strašák v podobě alkoholu.

Autor se navíc kromě samotné vyšetřovatelky a případu neopomněl věnovat i palčivým problémům, které trápí dnešní společnost. V této knize se jedná především o neutěšený stav zařízení pro seniory a duševně choré. Těžko říct, do jaké míry je Kallentoftův obraz reálný. Jisté však je, že autor se dokázal i do běžných problémů dokonale vžít a při čtení vám tak nad neutěšenou situací dnešních ústavů rozhodně nebude právě do zpěvu.

Právě díky těmto kulisám a reáliím je celá kniha daleko uvěřitelnější a reálnější, než kterékoliv předešlé. Přesto zůstala úžasná čtivost, kterou se tato série může pyšnit. Zůstaly i lyrické prvky a šepot a nářky mrtvých, které jí odlišují o konkurence. I po sedmi knihách je tak dobré vědět, že autor rozhodně neusnul na vavřínech a stále přichází s novými nápady, které posouvají tuto skvělou sérii neustále kupředu.

Malin Forsová bezpochyby dokázala zaujmout i na posedmé. A opět tak dokazuje, že Mons Kallentoft patří po právu mezi hvězdy severské krimi. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že se v dohledné době dočkáme i osmého dílu s touto svéráznou vyšetřovatelkou v hlavní roli.

HODNOCENÍ : 80%
Autor: Petr Čapek
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Větrné duše (7. díl)

Větrné duše (7. díl)

0.0 0
299 245
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

Ve středu 22. března zavítala do Domu knihy KNIHCENTRUM.cz Scarlett Willková, která zde představila svou novinku Ty chladné oči.
Už jste měli možnost přečíst si recenzi na nejnovější knihu Aleny Mornštajnové? Že ne? My jsme román Les v domě poskytli v pdfku manželům Hořínkovým, kteří uplynulý víkend sváděli boj o to, kdo z nich dočte jako první a kdo napíše lákavější recenzi. Oba si zaslouží naše velké poděkování a vy už si v klidu přečtěte, jaké dojmy zanechal Les v domě v Míši a Petrovi :-)
Oblíbené dětské knihy z edice Poznáváme přírodu od nakladatelství BOOKMEDIA máme nyní všechny se slevou 40 %. Potěšte vaše děti touto krásnou sbírkou. Jedna publikace v této akci vychází na pouhých 89 Kč.