
Fanouškům severských detektivek asi netřeba jméno Mons Kallentoft dlouze představovat. Tento autor již s námi nějaký ten rok je a za tu dobu si jeho knihy získaly vcelku slušný zástup fanoušků. O jeho oblibě svědčí i fakt, že mu koncem loňského roku začala u nás vycházet zcela nová krimi série. O té však někdy příště. Teď se zaměřme na starou známou Malin Forsovou, která je tady s námi již od roku 2011 a jejíž série v současné chvíli čítá rovných sedm dílů. A co si autor pro své fanoušky tentokrát připravil?
Větrné duše jsou v mnoha ohledech jiné než předešlé díly série, přesto však zůstávají důvěrně známé. Jednou z odlišností je fakt, že na nás hned na začátku knihy nečeká brutální vražda. Navíc samotný příběh i vyšetřování případu se nese v daleko osobnější rovině než tomu bylo doposud. Může za to především Malinina dcera Tova, která dostala v této knize trochu více prostoru.
Ta je o letních prázdninách na brigádě v místním domově důchodců. A právě zde jednoho dne zemře devětasedmdesátiletý Konrad Karlsson, oběšený na šňůře od signalizačního zvonku. Na první pohled se jedná o jasnou sebevraždu. Přesto všichni kdo jej znali tvrdí, že neměl důvod brát si život. Podezření, že se ve skutečnosti jednalo o vraždu postupně sílí a na Malin a její tým tak čeká další nelehký případ, v němž ale nic do sebe nezapadá…
Jak již bylo řečeno celá tato kniha se nese v daleko více osobnějším duchu, než předešlé. A to i přesto, že tato série je hodně zaměřená na samotnou hlavní hrdinku. V této knize se to však posouvá ještě o stupínek dál. Dosytosti si tak užijeme Malinina osobního života. Budeme sledovat jak se vyvíjí, či stagnuje její vztah s dcerou, či jak se vyrovnává s těžkým rozchodem, který ji nedávno potkal. Stranou nezůstane samozřejmě ani její věčný strašák v podobě alkoholu.
Autor se navíc kromě samotné vyšetřovatelky a případu neopomněl věnovat i palčivým problémům, které trápí dnešní společnost. V této knize se jedná především o neutěšený stav zařízení pro seniory a duševně choré. Těžko říct, do jaké míry je Kallentoftův obraz reálný. Jisté však je, že autor se dokázal i do běžných problémů dokonale vžít a při čtení vám tak nad neutěšenou situací dnešních ústavů rozhodně nebude právě do zpěvu.
Právě díky těmto kulisám a reáliím je celá kniha daleko uvěřitelnější a reálnější, než kterékoliv předešlé. Přesto zůstala úžasná čtivost, kterou se tato série může pyšnit. Zůstaly i lyrické prvky a šepot a nářky mrtvých, které jí odlišují o konkurence. I po sedmi knihách je tak dobré vědět, že autor rozhodně neusnul na vavřínech a stále přichází s novými nápady, které posouvají tuto skvělou sérii neustále kupředu.
Malin Forsová bezpochyby dokázala zaujmout i na posedmé. A opět tak dokazuje, že Mons Kallentoft patří po právu mezi hvězdy severské krimi. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že se v dohledné době dočkáme i osmého dílu s touto svéráznou vyšetřovatelkou v hlavní roli.
HODNOCENÍ : 80%
Autor: Petr Čapek