Kateřina Winterová svým diářem potěší milovníky přírody

Máme pro vás další skvělý tip na diář na rok 2020, který vydalo PRESCO GROUP. Jeho autorkou je známá herečka, moderátorka pořadu Herbář a autorka úspěšných knih o jídle Kateřina Winterová.
Kdo nebo co vás inspirovalo k vytvoření diáře?
Díky působení v Herbáři jsem za ta léta nasbírala tolik krásného dobového materiálu, ať už vintage nádobí, kuchařek, herbářů nebo právě starých novin a časopisů, že jsem se chtěla o ty krásné texty a obrázky podělit. Jsou krásně nostalgické, což mě uklidňuje, a zároveň poukazují na tehdejší životní styl, který je v lecčems podobný tomu našemu, až je to někdy k nevíře. Chtěla jsem čtenářky a uživatele mého Zábavného kalendáře pobavit a zpříjemnit jim pracovní dny oddychovou, vtipnou i romantickou četbou, mými postřehy i krásnými obrázky bylin.

Kde všude jste pro texty, které jsou součástí diáře, sbírala podklady?
V podtitulu Zábavného kalendáře 2020 uvádím, že není důležité jen to, co je nové, ale důležité je i to léty prověřené. Začala jsem tedy u herbářů a bylinek, které mám ráda a často je používám, sbírám a hlavně pěstuji. Jsou také krásné na pohled, takže nebylo co řešit. A k bylinám patří tradice. Ty nás provázejí celý rok, a jsou tak skvělým tmelem celého kalendária, stejně jako pranostiky, které jsem hledala ve starých kalendářích, u etnografů i v dobovém tisku. Inspirací pro grafické zpracování kalendária mi byly meziválečné a prvorepublikové kalendáře. Nostalgii zašlých časů připomene Božena Němcová v úryvcích z Babičky anebo Karel Čapek v pasážích ze Zahradníkova roku, ale i další texty a postřehy z knih, příruček a časopisů minulých sto padesáti let.

Diář doplňují dobové ilustrace. Kdo je jejich autorem?
Nádherné litografie bylin jsem si půjčila z Rostlinopisu v obrazích z roku 1875. Najdete je na obálce i uvnitř třináctiměsíčního kalendária. Tradičně totiž staré kalendáře začínaly už prosincem. V Zábavném kalendáři objevíte také reprinty dobových ilustrací z časopisů a knih o zahradničení či ukázky obálek starých kalendářů, které vždy obsahovaly zábavné čtení, hádanky, křížovky, odborné texty i recepty na celý rok.

Zaujalo mě, že v diáři najdeme kromě významných dnů také dny žertovné. Co si pod žertovnými dny představit?
Jsou to rovněž významné dny, nad kterými se však nejspíš pousmějete, ale třeba se i zamyslíte. Den suchého zipu zní například jako vtip – ale zkuste si představit život bez této vymoženosti! Světový den hygieny rukou zní také jako žert, ale kde bychom byli bez mýdla a čistých ruček? Bavilo mě tyhle dny zkoumat, leccos jsem se dozvěděla. V kalendáriu najdete také pečlivě vybrané pranostiky, které mě pokaždé pobaví. Koho by třeba dnes napadlo: Na Velikonoce jasno, bude laciné máslo. Nebo že na svatou Lucii fakt nesmíte příst len a drát peří? A jako bonus přináším dnes už komická jména z Vlasteneckého kalendáře na rok 1852.

Je váš diář určený především ženám, nebo si ho mohou pořídit i muži?
Zábavný kalendář je pro všechny milovnice bylinek, tradic a nostalgie starých časů. Psala jsem ho především pro ženy, protože mám pocit, že hlavně ony (včetně mě) hledají pohlazení, porozumění a romantiku, a to po celý rok. S každým otevřením zábavného kalendáře se mohou ponořit do jiného světa, zapomenout na shon každodenního života a třeba se i zasnít. Pokud můj kalendář zaujme i citlivou mužskou duši, budu samozřejmě moc ráda. Má vlastní zkušenost je taková, že každý chlap, kterému jsem kalendář ukázala, po něm skočil jako po skvělém dárku pro svou milovanou ženu, dceru, maminku. Takže je vlastně platný i pro muže!

Co vám vedle Zábavného kalendáře 2020 dělá radost?
Moc jsem se letos těšila na novou řadu Herbáře, kterou jsme natáčeli mimo jiné v Indii, kam jsem se s kamerou vydala za kořením. Do Vánoc je na ČT1 k vidění každou neděli v podvečer už sedmá řada tohoto pořadu. Letos mi také vyšla nová kniha o jídle s názvem Světová. Je to taková sestřička mé minulé kuchařky Jíst a žít a je hlavně o koření. Najdete v ní kořenicí směsi, světové recepty, malý herbář koření, trochu historie a krásné fotografie nejen z Indie. No a abych se moc nenudila, točím s Ondřejem Trojanem jeho nový celovečerní film Bourák. Tak to je velká legrace a všechno mi to společně s diářem dělá radost!

Proč by si čtenáři měli pořídit právě váš diář?
Můj Zábavný kalendář, nebo chcete-li „bylinkový“ diář, je pro všechny, kteří se chtějí celý rok bavit a občas zabrousit do časů, kam se tak rádi uchylujeme, když nás přítomnost příliš stresuje. Kdo má rád byliny, ocení krásné litografie i tabulku sběru léčivek. Těm, kdo mají rádi tradice, je nezapomínám připomínat. Ten, kdo hledá roztomilé obrázky, se s nimi každý měsíc potká na stránkách hned vedle kalendária a poznámek. Zkrátka prožijete celý rok s bylinami a nostalgií starých časů, takže vám ani nebude vadit, kolik úkolů a povinností vlastně máte v diáři zapsaných.

Text: Kateřina Žídková
Foto: Jiří Hroník
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like

Latest articles

Káva dodává energii, ale má také schopnost spojit lidi a vytvářet prostor pro kreativitu a inspiraci. A co by mohlo být lepším společníkem k šálku lahodné kávy než dobrá kniha?
Hledáte inspiraci na obědy, večeře, snídaně nebo dobroty ke kávě? Nová kuchařka populární foodblogerky Markéty Chovancové bude pro vás to pravé ořechové.
S radostí a bez stresu – tak zní podtitul nové kuchařky S Alishou v kuchyni, jejíž autorkou je úspěšná foodblogerka Alice Karmašová.