Začít hrát
 
 

VÁNOČNÍ KNIHOHRANÍ: hádejte knihy, využijte speciální slevy a vyhrajte luxusní ceny

Entomologův odkaz ukázal, v čem nemá May konkurenci

Slavný forenzní specialista Enzo se rozhodl, že díky moderní vědě vyřeší sedm záhadných vražd popsaných v knize odložených případů. Několik zločinů už úspěšně rozlouskl, ale teď má před sebou skutečný oříšek. Jak daleko do minulosti bude muset jít, aby splnil zadaný úkol a vypátral a usvědčil chladnokrevného vraha?
Skot Peter May (1951) pracoval dlouhá léta jako novinář a scenárista. V současné době je spisovatelem na volné noze a jeho fanoušci ho znají především jako autora detektivních románů. May se jako scénárista podílel na několika úspěšných seriálech, proto nepřekvapí, že i v knižní tvorbě si oblíbil různé série. Celosvětovou slávu mu přinesla šestidílná série čínských thrillerů a neméně úspěšná byla i série z ostrova Lewis. May ze Skotska přesídlil do Francie, kde se odehrává jeho série Akta Enzo. Z této série nakladatelství Host dosud vydalo knihy Výjimeční lidé (2015), Kritik (2016) a Černé světlo (2017).

Aktuální Entomologův odkaz je spojením krimi románu s klasickou detektivní hádankou, v níž hlavní hrdina musí vyřešit záhadu starou desítky let. Bývalý forenzní specialista Enzo Macleod, který je stejně jako autor skotského původu, se bude pohybovat na bretaňském ostrůvku, kde před dvaceti lety zastřelili sběratele hmyzu Adama Killiana. Ten tušil, kdo se ho chystá zavraždit, a tak své rodině zanechal několik podivných pokynů, se kterými si bohužel nikdo nevěděl rady. Enzo se ujme případu, ačkoliv se necítí dobře kvůli tomu, že ho snacha oběti i policisté považují za poslední naději na rozlousknutí případu.

Co se týče zápletky, May se držel zpátky a nezahrnul nás komplikovanými záhadami, jako tomu bylo v předešlé knize Černé světlo. Entomologův odkaz je spíše poklidný, a pokud patříte k fanouškům žánru, ledacos dokážete vydedukovat sami bez pomoci hlavního hrdiny. Pravděpodobně se vám podaří vyřešit i hlavní zločin, protože May vám poskytl řadu vodítek a také si vybral téma, které je českému čtenáři velmi blízké. To, co by pro milovníky detektivek z jiných koutů světa bylo šokujícím překvapením, je pro nás součást naší historie.

Paradoxně to nic neubírá na čtivosti a napětí, protože je lepší občas na něco kápnout, než být celou dobu totálně mimo. Protivníkem v dedukci tak budou Enzovi především čtenáři a myslím, že vás hodně potěší, když budete v něčem napřed a se škodolibou radostí budete sledovat, jak se Enzo složitě dostává k závěrům, které si uděláte jen díky několika datům.

Entomologův odkaz ukázal, v čem nemá May konkurenci. Dějiště příběhu vás okouzlí pochmurnou atmosférou, díky podmanivým popisům se okamžitě přenesete do Francie a vaše setkání s rozličnými postavami a postavičkami bude láskou na první pohled. Tuhle knihu nebudete jen číst, ale prožívat. Enzo si bude muset uspořádat svůj osobní život a jeho vztah k psycholožce Charlotte projde takovým vývojem, že ho nezastíní žádná detektivní linie. Peter May holt rozumí nejen svým postavám, ale také svým čtenářům.

Entomologův odkaz je kultivovaná a lehce intelektuální detektivka, v níž nehraje prim to, kdo vraždil, ale to, jakým způsobem Enzo prokáže vrahovi jeho vinu. A tak si udělejte pohodlí a na několik příjemných hodin se přeneste na malý ostrůvek, který na první pohled působí idylicky, ale kde se skrývá zlo. Až knihu dočtete, tak mi dejte vědět, zda jste případ vyřešili, anebo jste se nechali ošálit několika perfektními falešnými stopami, které nesmí chybět v žádné dobré detektivce.

Autor: Veronika Černucká
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Entomologův odkaz
Čeština

Entomologův odkaz

0.0 0
od 196
Čeština

Entomologův odkaz

4.0 1
339 278
IHNED odesíláme
Čeština

Kritik

0.0 0
329 270
IHNED odesíláme
Čeština

Černé světlo

0.0 0
329 270
IHNED odesíláme
Čeština

Výjimeční lidé

5.0 1
299 245
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

„Musí nám být jasné, že v německých dějinách byly Čechy a Morava srdcem Říše, srdcem, které bylo v příznivých dobách vždy pevností němectví, citadelou Evropy.“ – citace z knihy, str. 37 –
Pojďte se s námi podívat, jaké společenské hry měly u našich zákazníků největší úspěch. 💯
Ve čtvrtek 7. prosince zavítal do Ostravy Roman Vaněk, kde představil na besedě v Domě knihy KNIHCENTRUM.cz svou nejnovější kuchařku Sváteční.
--> -->