Ceny Český bestseller jsou uděleny, hlavní ocenění převzala Karin Lednická

Přestože se i knižní scéna v roce 2020 potýkala se spoustou omezení, obohatila ji řada pozoruhodných novinek od výrazných autorů. KNIHCENTRUM.cz pokračuje v tradici Českého bestselleru a vítěze vyhlásilo alespoň alternativní formou. Předání hlavní ceny za českou beletrii pro dospělé, kterou získal Šikmý kostel Karin Lednické, proběhlo v rámci akce Knižní maraton Ostrava.

Ceny Český bestseller vyjadřují uznání tvůrcům čtenářsky nejžádanějších titulů v rámci knihkupectví a e-shopu KNIHCENTRUM.cz. Vlastní kategorii mají rovněž audioknihy prodané prostřednictvím služby Audioteka. Vítěz každé kategorie získává křišťálovou plaketu a autorovi nejprodávanějšího titulu v žánru české beletrie náleží také soška z ateliéru akademického sochaře Olbrama Zoubka.

Mezi českou literaturou pro děti a mládež zvítězila kniha ilustrátora a všestranného umělce Adolfa Dudka Malované čtení. V kategorii Překladová literatura pro děti a mládež získal ocenění titul Tlapková patrola: Dobrou noc, tlapky!

Velký návrat k českému domácímu pečení se odrazil ve výběru kuchařek, kde nejvíce zazářila Cesta z těsta od vítězky televizní soutěže amatérských pekařů Petry Burianové. V kategorii Odborná a populárně naučná literatura pro dospělé zase potvrdila fenomén otužování nejprodávanější kniha Wim Hof: Ledový muž. Podobné oblibě se těšil také titul Umění být zdráv MUDr. Jana Vojáčka, který se stal v uplynulém roce bestsellerem na téma Zdraví a životní styl.

Stále populárnější je také žánr audioknih. V této kategorii u posluchačů nejvíce zabodoval Robert Šlachta – Třicet let pod přísahou. Mezi překladovou literaturou pro dospělé sklidila úspěch severská dvojice autorů Lars Kepler s novinkou Zrcadlový muž. Absolutní vítězství v hlavní kategorii a také soška spolu s křišťálem patřily Karin Lednické za úvodní román monumentální kroniky Šikmý kostel.

 

Přehled oceněných nejprodávanějších knih za rok 2020:

ČESKÁ LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Adolf Dudek: Malované čtení

PŘEKLADOVÁ LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Tlapková patrola: Dobrou noc, tlapky!

KUCHAŘKY

Petra Burianová: Cesta z těsta

ODBORNÁ A POPULÁRNĚ NAUČNÁ LITERATURA PRO DOSPĚLÉ

Wim Hof: Ledový muž

ZDRAVÍ & ŽIVOTNÍ STYL

Jan Vojáček: Umění být zdráv

AUDIOKNIHY

Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou

PŘEKLADOVÁ BELETRIE PRO DOSPĚLÉ

Lars Kepler: Zrcadlový muž

 

Hlavní kategorie ČESKÝ BESTSELLER za rok 2020 (Česká beletrie pro dospělé)

Karin Lednická: Šikmý kostel

 
Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.

Obrovské důlní neštěstí roku 1894 drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Každý z nich čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne.

Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. 

Další informace a fotografie z letošního i předchozích ročníků naleznete na www.ceskybestseller.cz.

 

Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Picture of Šikmý kostel

Šikmý kostel

4.4 151
od 229

Malované čtení

5.0 3
129 106
IHNED odesíláme
Čeština

Tlapková patrola Dobrou noc, tlapky!

5.0 5
269 221
Vyprodáno

Wim Hof Ledový muž

3.9 85
od 258
Čeština

Umění být zdráv

5.0 5
349 286
Vyprodáno

ŠLACHTA Třicet let pod přísahou (Robert Šlachta)

4.0 4
349 314
IHNED odesíláme
Like

Latest articles

Každý týden tady pro vás máme Dobré čtení na obzoru. V krátkém videu se o knize něco dozvíte a třeba vám pomůže při rozhodování, zdali si knihu koupit.
Uměly by vaše děti odpovědět na otázku, proč se slaví Velikonoce? Tvoříte s nimi každoročně tradiční velikonoční ozdoby? Pokud ne, měli byste to rychle napravit.
Až na to klišé v úplně poslední větě hodně dobrý.