• Zákaznická linka 597 490 490

Blanka Lipińska: „Jsem vděčná za každé dobré i špatné rozhodnutí ve svém životě.”

Špetka nebezpečí a riskantní jednání skvěle podněcuje vášeň, alespoň ve fantazii čtenářů erotických románů. Jeden takový v poslední době vyvolal vlnu zájmu po celém světě a jeho polská autorka se tak stala známou influencerkou, která bojuje za spokojenost v milostném životě. Jak se v mysli Blanky Lipińské zrodila žhavá trilogie 365 dní?
V sérii 365 dní se u vás v Polsku prodalo více než 1,5 milionu výtisků a film na Netflixu měl obrovský úspěch. Jak si nadšení fanoušků vysvětlujete?
Když šla kniha do tisku, předpokládala jsem velký úspěch, protože jsem věděla, že jsem jí věnovala péči. Ale během psaní mě ani nenapadlo, že bych to mohla zveřejnit! Tuhle knihu jsem napsala jen a jen pro sebe. Nejsem žádná komerční spisovatelka. Vytvoření 365 dnů pro mě bylo terapeutickým procesem. Bylo to srdečné, velmi intimní a zcela soukromé. Proto jsem si nebyla jistá, jestli to chci publikovat. Trvalo mi 5 let, než jsem rukopis ukázala světu. Měla jsem spoustu času přemýšlet o tom, jak z knihy udělat bestseller. Román 365 dní je výjimečný tím, že je originální, odvážný a odlišný. Nenapsala jsem ho, abych oslovila konkrétní publikum. Nepoužívám eufemismy. Píšu tak, jak to vidím. A lidé upřímnost a poctivost oceňují.

Nelákalo vás si ve filmu podle své předlohy zahrát?
Hrála jsem v něm! Měla jsem roli nevěsty, Lauřiny sestřenice, která se vdávala. Laura a Massimo přicházejí na mou svatbu a my stojíme vedle sebe před kostelem. Uvidíte mě i ve druhém a třetím filmu.

Knihy i film mají výrazně sexuální téma. Co vás přivedlo na nápad dát se tímto směrem?
To nebyl nápad, ale velmi těžké období v mém životě. Bylo to před sedmi lety. Žila jsem s mužem, kterého jsem velmi milovala. V knize se jmenuje Martin. Jde o příběh mého života. Měli jsme spolu vztah, ve kterém chyběl sex, a já jsem marně hledala sexuální pozornost. Když jsem psala knihu, už rok jsme neměli sex. Ale Martina jsem milovala, byl to můj nejlepší přítel, moje všechno – ovšem nebyl mým milencem. Když jsme se nacházeli na Sicílii, rozhodla jsem se, že musím vytvořit něco, co je opakem mého skutečného života. Začala jsem tedy psát knihy, protože jsem v sobě cítila touhu a sexuální potřeby, které nebyly v mém skutečném životě uspokojeny. Četla jsem tedy hodně erotických knih. Ale byl v nich jeden problém: sex vždycky připomínal pudink. Pudink je v pořádku, ale není na něm nic mimořádného. Bylo to tak nudné. Takže jsem chtěla vytvořit svůj vlastní příběh se svými vlastními touhami, vlastním sexem a nejlepším chlapem. Můžete vytvořit cokoli. Laura samozřejmě vypadá jako já, protože jsem to já. Bylo to skvělé dobrodružství na tři až čtyři měsíce, než jsem trilogii dokončila. Ale pak jsem se musela s Martinem rozejít, protože jsem si uvědomila, že sex a emoce ve svém životě potřebuji. Kniha pro mě byla jako katarze. Byla to velmi těžká doba. Neměla jsem sílu to sama ukončit – proto musel Massimo Lauru unést. Tehdy jsem potřebovala, aby za mě někdo sám rozhodl. Nevěděla jsem, kterou cestou se vydat. Laura neměla na výběr – a to bych také potřebovala.

Takže Laura jste technicky vy. Jak moc jste si podobné?
Někdy je stejně naivní jako já. Když jsem viděla film, pomyslela jsem si: můj bože, holka! Knihy jsem napsala před sedmi lety, takže doufám, že jsem teď o něco dospělejší. Ale jo, Laura je jako já.

Knihy jsou velmi intimní, obsahují vaše touhy, o kterých teď každý ví. Jak jste se s tím srovnala?
Proto jsem čekala pět let, než jsem text komukoliv ukázala. V první chvíli jsem si nedokázala představit, že bych někoho vpustila do své hlavy. Protože ty knihy jsou dveře do mé hlavy, mého srdce a mé postele. Zpočátku jsem to nechtěla. Ale po pěti letech jsem si řekla: kašlu na to. Teď už je to v pohodě.

Jak vaše trilogie pokračuje ve druhé knize?
Je to další část života hlavních postav. V první knize se poznaly, poté jde o vztah mezi mužem a ženou. Spousta sexu. Bože, každých pět stránek je tam sex. Pro někoho, kdo o něm rád čte, je tahle kniha ideální. Nechci prozrazovat příliš, ale nakonec mě každá žena bude chtít zabít. Je tam hodně událostí a zvratů. První polovina je o sexu, dobrodružství, velké lásce a boji. Laura a Massimo jsou nyní na stejné úrovni.

Jste z Polska, velmi konzervativní katolické země. Je těžké být u vás autorkou erotických románů?
Je to jako sebevražda, ale je mi to jedno. Sex je přece přirozený! Všichni jsme se narodili, protože někdo měl sex. Je to normální stejně jako jíst nebo jít na toaletu. Nerozumím své zemi, ale nerozumím mnoha věcem ve své zemi. Sex je ještě ten nejmenší problém. Když vyšla moje první kniha, rozhodla jsem se bojovat za touhy žen. V mé zemi, pokud jde o sex, je všechno o tom, že ženy uspokojují své muže. Jako žena máte odpovědnost. Ale já jsem si řekla: nasrat! Máte stejná práva. Pokud zrovna nemáte dobrý den a nechcete mít sex, řekněte to. Když muž v posteli něco chce, je to v pořádku. Když chce něco v posteli žena, je to poběhlice. To je tak hloupé. Mluvila jsem s tolika ženami a připadala si jako ďábel. Žena by měla rozhodovat o svém vlastním těle, svých vlastních touhách. Po několika měsících jsem dostávala tisíce zpráv od žen, které mi děkovaly, že se jejich sexuální život zlepšil. Stálo to za to!

Kým jste byla před napsáním 365 dnů?
Byla jsem úplně stejný člověk. Jen jsem měla méně peněz (smích). Věřím, že všechno v životě se děje z nějakého důvodu. Jsem vděčná za každé dobré i špatné rozhodnutí, které jsem v životě udělala. Všechna mě přivedla tam, kde jsem dnes. Abych byla upřímná, na to, kdo jsem, měli obrovský dopad muži. Po většinu svého života jsem si vybírala špatně. Takže opravdu vím, jaké to je být na někom úplně závislá - psychicky i finančně. Vím, jaké je být tlustá, zlomená a nezaměstnaná. A myslím, že právě proto, že mám tolik zkušeností, jsem schopna oslovit tolik žen. Rozumím jim, protože jsem to prožila.

Vaše knihy jsou často srovnávány se sérií „Fifty Shades“. Vadí vám to?
Víte, v těch knihách je to stejné. Muži jsou pohlední, bohatí, mocní, chtějí souložit a nemilovat. To je charakteristika, která imponuje mnoha ženám. Pokud si ve své hlavě vytvoříte dokonalého muže, není podřadný, malý a vyděšený. Ne, je bohatý, pohledný a má velké svaly. To je stejné ve všech erotických knihách. 90 procent žen má rádo někoho jako Michele Morrone (filmový představitel Massima – pozn. red.).

Neřeším to. Vznikla spousta erotických knih, ale série „Fifty Shades“ byla první. Ukázala nám, jak vypadá bestseller. Ale v určitých věcech se liší.

Foto: Maciej Dworzański
Nenechejte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Like

Latest articles

Udělej to jako racek: Vy… se na to! německé autorky Ley Blumenthal je opravdu dosti kreativní rozvojovou knihou. Obsahuje v sobě osobní výpověď autorky, o to víc si vážím její snahy knihou pomoci těm, které vytáčí sebemenší maličkosti, případně těm, kteří, než aby něco začali řešit, raději zalezou do pohodlí své ulity.
Vynalézavý kocour Myšpulín, dobrosrdečná psí slečna Fifinka, veselý zajíc Pinďa a mlsné prasátko Bobík, to je Čtyřlístek, parta nejlepších kamarádů, jejichž příběhy provázejí děti napříč generacemi už více než padesát let. Nyní přichází s novinkou, knihami plnými hravých úkolů.
Výjimečná kniha – László Szilasi je nejen spisovatelem mimořádného formátu, ale i myslitelem par excellence!