Démoni balkánské války

Pevná bez přebalu lesklá
EAN:9788027132607
Manufacturer: GRADA

Zboží máme skladem. Expedujeme nejpozději druhý pracovní den.

Availability: IHNED odesíláme
Show qty on stock
549 Kč
467 Kč
549 Kč
467 Kč
Annotation

Komiks Démoni balkánské války vznikl na základě skutečných událostí popsaných v bestselleru Vladimíra Dzuro Vyšetřovatel. Děj se odehrává během války v bývalé Jugoslávii a následného vyšetřování a stíhání válečných zločinců. Kniha si mimo jiné klade za cíl přiblížit čtenářům nesmyslnost samotného válečného konfliktu, zrůdnost etnického násilí a nebezpečí falešných zpráv v médiích.

 

Řekli o knize

Je jen velmi obtížné popsat slovy zvěrstva, která se podařilo odhalit v průběhu vyšetřování válečných zločinů spáchaných koncem 20. století v bývalé Jugoslávii. Komiksové zpracování událostí, které vedly k zatčení Slavka Dokmanoviće a následnému soudnímu procesu, přibližuje realitu strastiplné cesty – od vypátrání důkazů až k samotnému soudnímu stíhání pachatelů válečných zločinů.

 

— Kevin Curtis, bývalý šéf úřadu vyšetřování, UNICEF (bývalý vyšetřovatel a vedoucí týmu v úřadu prokurátora, ICTY)

 

Komiks Démoni balkánské války nabízí neuvěřitelně působivý vizuální pohled na vyšetřování válečných zločinů po válkách, které rozervaly Jugoslávii. Tragédie těchto konfliktů, strašná osobní daň, kterou zaplatili lidé, již uvízli v bojích, zdánlivě nemožný úkol pohnat pachatele hrůzných zločinů k odpovědnosti, a nakonec i triumf spravedlnosti, to vše oživlo na stránkách komiksu. Pro všechny, kteří se zajímají o historii nebo mají rádi vzrušující dobrodružné příběhy, bude tohle velmi zajímavé čtení.

 

— John Clint Williamson, velvyslanec Spojených států amerických pro otázky válečných zločinů

 

Hrůzy, zvlášť ty páchané lidmi lidem, se nesmí přehlížet ani zapomínat. Vladimír Dzuro osobně pomohl tomu, aby zločiny balkánské války nebyly přehlíženy. Teď i prostřednictvím této knihy zajišťuje, že nebudou zapomenuty. Navíc díky tomu, že jde o komiks, otevírá novou cestu dalším, kteří chtějí skrze pochopení historie tvořit lepší budoucnost.

 

— Daniel Stach, novinář, popularizátor vědy, moderátor pořadu Hyde Park Civilizace

 

Kniha Vladimíra Dzuro je specifickou autobiografií muže, jenž má mimořádné znalosti, zkušenosti i zásluhy - a tedy přirozený respekt. Komiks Démoni balkánské války zachycuje působivou, dynamickou a graficky kvalitní formou zásadní momenty příběhu. Na konkrétních příkladech ukazuje, jak může vzniknout válka, jak se na tom podílejí cílené dezinformace a jak těžké je zpětně pochopit, co, jak a proč se vlastně stalo. Tím vším je dnes toto dílo bohužel aktuální.

 

— Alena Blažejovská, slovesná dramaturgyně a dokumentaristka Českého rozhlasu, profesorka Divadelní fakulty JAMU

 

Vladimír Dzuro jako válečný vyšetřovatel zažil, kam až může vést nenávist a fake news a že se to netýká jen dob dávno minulých. Události jugoslávské války v poutavé komiksové podobě zprostředkovávají kruté příběhy nelidskosti, aniž by jejich poselství pozbylo na naléhavosti.

 

— Petr Nutil, žurnalista, publicista, autor knih

 

Myšlenka, že na sklonku dvacátého století byli v dobyvačné válce v srdci Evropy zabíjeni příslušníci starého evropského národa a cíleně ničeno jeho staleté kulturní dědictví, je děsivá. Kniha Vyšetřovatel odhaluje utrpení chorvatských obětí Vlastenecké války, komiksové vydání pak přímo vypovídá o tragické události z chorvatského Vukovaru – popravách na farmě Ovčara. Grafické zpracování má za cíl přiblížit skutečné hrůzy války mladším generacím, tíhnoucím k vizuálním vjemům, aby vlastní budoucnost utvářely s vědomím, jakou hodnotu má mír.

 

— Ljiljana Pancirov, velvyslankyně, Velvyslanectví Chorvatské republiky v České republice

 

Démony balkánské války začal stíhat jiný démon – dobrý avenger Vladimír. Z policejního rady Vacátka si vzal legendární myšlenku: „Pozor, pánové, nepodceňovat náhodu. Náhoda je mocná věc a v kriminalistice se s náhodou nesmí žertovat!“ Skoro tomu nevěřili, ale on šel a zatknul prvního válečného zločince dlouho po druhé světové válce. Vyšetřovatel Dzuro!

 

— Tomáš Šebek, chirurg, autor knih, účastník humanitárních misí

Products specifications
Druh sortimentu Kniha
Autor Jakub Dušek, Vladimir Dzuro, Jan Kužník, Zdeněk Ležák
Značka GRADA
V prodeji od 05.10.2022
Rok vydání 2022
Pořadí vydání 1. vydání
Rozměry 21.8 x 28.4 x 1.9 cm
Hmotnost 0.61 kg
Vazba Pevná bez přebalu lesklá
Počet stran 112
ISBN 978-80-271-3260-7
EAN 9788027132607
Interní kód 0391242
Produktový manažer Martina Opartyová (martina.opartyova@pemic.cz)
Ceny dopravy
Vývoj ceny